2013.08.30. 20:36
Mesterházy az ellenzék miniszterelnök-jelöltje
Hogyan tovább, ellenzéki összefogás?
Az MSZP-Együtt megállapodást a legtöbb elemzés nem tekinti eredménynek, sőt - sok szerint buktatókkal van teli, "jelentős arcvesztéssel jár", vagy éppen egyértelműen a Fidesz malmára hajtja a vizet. Ha azonban végiggondoljuk a csütörtökön megszületett egyezséget, nem biztos, hogy szomorúnak/vidámnak kell lennünk, attól függően, hogy a formáció győzelmét/totális kudarcát várjuk.
Mert mi újat is hozott ez a megállapodás a kampányban?
Az első és talán legfontosabb az, hogy az Együtt-PM elfogadta Mesterházy miniszterelnök-jelöltségét. Igaz, hogy ezt senki sem mondta még így konkrétan ki, de ha megnézzük a pártok támogatottságát, kicsi az esélye, hogy a választásokig az Együtt-PM megfordítja a jelenlegi támogatottsági arányokat. A megállapodás viszont azt mondja, aki több listás szavazatot kap, győzelem esetén annak jelöltje lesz az új kormányfő. Itt most nem Bajnai népszerűsége számít Mesterházy ellenében, hanem az Együtt az MSZP ellenében. És egyelőre ebben a versenyben a szocialistáknak áll a zászló utcahosszal vezetve.
"Az Ipsos adatai szerint a szocialisták tábora is stabil, az utóbbi fél évben 14-16 százalék között alakult, jelenleg 15 százalékos (...), míg az Együtt-PM az elmúlt fél évben a választásra jogosultak 3-5 százalékát tudhatta maga mögött, e hónapban 4 százalékon áll. (...)
A biztos pártválasztók között (...) az MSZP-nek 26 százaléka van (...) Az aktív szavazói kör (...) 6 százaléka az Együtt-PM támogatója (...)." (hvg.hu, 2013. augusztus 15.)
Az MSZP egyelőre minimum háromszor annyi szavazót tudhat maga mögött, mint az Együtt-PM, az állás megfordításához kisebbfajta csoda kellene, így elmondhatjuk, Bajnai Gordon hiába vezeti az Együtt-PM országos listáját, valójában ezen megállapodásban lemondott a tényleges miniszterelnök-jelöltségről.
Az önálló lista az Együtt PM-szárnyának kedvez - a szocialistákkal közös lista a képviselőjelöltek és a választók egy részét az LMP felé tolta volna, így azonban nem kell együtt mutatkozniuk a nekik oly zsenánt szocialistákkal és nem kell látványosan megalkudniuk a parlamenti helyekért úgy, hogy az általuk oly megvetett személyekkel kerülnek egy akolba. Sőt, továbbra is látványosan kiabálhatnak a szocikra bármit, bár ezt jobb óvatosan tenniük, mert a végén a nagy utálatukkal a Fidesz szekerét tolják és még négy évre lehetővé teszik Orbán Viktornak a kormányzást. Ha a céljuk csak egy-két kényelmes és súlytalan, felelősség nélküli ellenzéki parlamenti szék, akkor nincs is ezzel gond, ha viszont tényleg kormányváltást szeretnének, bizony lakatot kell tenniük a szájukra és visszafogni az indulataikat. Amennyiben Bajnai Gordon rendet szeretne tartani saját táborában és tényleg küzdeni kíván a hatalomért, a szövetséges ellen túl hangosan károgókat kénytelen lesz elmozdítani és javasolni nekik az LMP sorait.
Ingyenebéd azonban a pártok közötti megállapodásban sincs - az MSZP bőségesen megfizeti az árát ennek a "fegyverletételnek" - egyrészről egyéni jelöltállítás-átengedés formájában, másrészről viszont a DK-val való viszonyrendezéssel.
A közös jelöltek személy-meghatározásának 31 körzetben átengedése (koordinált indulás) azt jelenti, amennyiben a formáció megnyeri a következő választást, bizony az Együtt-PM-nek vétójoga lesz - nélkülük sem kinevezni, sem törvényt alkotni nem lehet majd. Az Együtt-PM blokkoló kisebbség lesz, tökéletes zsarolási potenciállal - más kérdés, hogy Bajnai Gordon házon belül hogyan rendezik le majd azoknak a helyzetét, akik látványosan utálják a szocialistákat, illetve lesz-e ehhez megfelelő ereje, valamint le tudja-e győzni azokat, akik viszont őt szeretnék blokkolni (lásd például kiszivárogtatási ügy). Mert a közös munkához majd valamiféle együttműködés kell, ez pedig nehéz úgy, ha zsigeri gyűlölet vezérli az egyes szereplőket, egy irányban tartásuk pedig nehezebb, mint egy marék lepkéé.
Az Együtt-PM másik nagy nyeresége az, hogy nem nekik kell felvállalniuk Gyurcsányt illetve a Demokratikus Koalíciót, ez egyedül a szocialisták feladata lesz, őket terheli ennek költsége (parlamenti helyek, stb.) és az esetleges kára is (elforduló szavazók) - cserébe viszont ha az ellenzék a DK támogatásával nyer, annak bizony az Együtt-PM is haszonélvezője lesz. Az Együtt-PM számára ez a megoldás zseniális, hiszen folyamatosan elhatárolódhatnak a DK-tól, a választókat is győzködhetik, nekik "semmi közük Gyurcsányhoz", fizetniük sem kell a "külső" támogatásért, viszont lehet, hogy éppen ez a pár százaléknyi voks fogja őket a hatalomba segíteni.
Amennyiben a DK külön indul, nagy eséllyel megszerzi magának a bejutáshoz szükséges 5%-ot, ezt segíti a 640 millió forint is, amit a kampányra kapnak. A jelenlegi állás szerint Gyurcsány Ferenc saját országos listát állít és mind a 106 helyen indít önálló képviselőjelöltet is, mellette azonban megkezdik a tárgyalásokat a szocialistákkal is az ellenzéki összefogás reményében.
Azonban mind az MSZP, mint a DK kényszerhelyzetben van, de nem gondolkodhatnak ugyanolyan választási formációban, mint az MSZP és az Együtt-PM esetében létrejött:
- az MSZP-DK pártszövetség még a lelkes szocialista hívek többségének is túl meredek lenne,
- az pedig, hogy a DK önállóan ne induljon, a szegfűsöknek újabb 27 körzet jelölési jogába kerülne (kiindulva az Együtt-PM megállapodásból), ez pedig egyelőre megfizethetetlenül magas árnak tűnik (vagy Gyurcsánynak kell belenyugodnia a leggázabb, örök jobbos körzetekbe).
Az MSZP-nek (és vele együtt az Együtt-PM-nek is) azonban szüksége van azokra a szavazatokra, amelyeket a DK tud szerezni, így a csapdahelyzetet mindenképpen meg kell oldaniuk.
Milyen lehetőségek vannak? Például az, hogy Gyurcsány és a DK külön indul egyénileg és listán is, de nem támogatják a saját jelöltjeiket és szavazóikat felszólítják, hogy támogassák az MSZP-Együtt jelöltjeit. Ez igen érdekes szituáció lenne és valószínűleg meglehetősen nagy visszhangot (és nem feltétlen pozitívat) váltana ki a saját táborukban.
"Én nem akarok surranó pályán bekerülni a parlamentbe, én nem akarok kegyelemkenyéren élni, [...] a DK-t nem lehet kivásárolni ebben a dologban egy vagy két vagy három képviselői hellyel" (Gyurcsány Ferenc)
Az MSZP-DK megállapodásnak nagy ára lenne, például
- győzelem esetén Gyurcsány kaphatna mondjuk egy EU-biztosi kinevezést, vagy akár lehetne főpolgármester-jelölt is,
- a stábja szépen becsusszanhatna az MSZP országos listájának 30-35. helyére,
- egy-két helyi képviselőjelölt is átavanzsálhatna szegfűs színekbe a választást erejéig.
Ezek természetesen csak lehetőségek, a felek elviekben a jövő héten kezdik meg a tárgyalásokat. Az ígéretek azonban nehezen kikényszeríthetők (pl. Gyurcsány későbbi pozíciója), a bizalom fő terepe pedig nem a politika világa. Ráadásul a DK-nak le kellene mondania a töredékszavazatokról is.
A DK azonban még nagyobb csapdahelyzetben van, mint a szocialisták:
- ha külön indulnak, szinte biztos, hogy a Fidesz és Orbán Viktor esélyeit növelik és szabotálják a kormányváltást - ezzel pedig bevállalják a bűnbak hálátlan szerepét,
- ha viszont nem indulnak önállóan, vagy indulnak ugyan, de híveiket felszólítják az MSZP-Együtt támogatására (azaz tevékenyen segítik az ellenzéki összefogást), saját magukat semmisítik meg politikailag.
Az összefogás teljes forgatókönyve tehát még hírül sincs kész. A következő hetek majd eldöntik, van-e tényleges esélye az ellenzéknek a kormányváltásra, illetve a szereplők mennyire tudnak felülemelkedni saját sérelmeiken, tudnak-e tényleges reményt adni a változásban bízóknak vagy leragadnak személyes érdekeiknél és bemutatják, képtelenek még akár időlegesen is összefogni a közös cél érdekében.
Ha tetszett és szívesen olvasnál még több morgást, tematikus tartalomjegyzék itt.
Amennyiben tetszett, várunk Facebook-csoportunkban!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kulcsar2011 2013.08.30. 23:57:22
Ha a DK külön indul, nem lesz olyan biztos az az 5%.
"Az összefogás teljes forgatókönyve tehát még hírül sincs kész."
Pedig nagyjából már kész. Esetleg DK-ból, Fodorékból bejön még 5-6, de az már nem jelentős.
"A következő hetek majd eldöntik, van-e tényleges esélye az ellenzéknek a kormányváltásra"
Igen, eldöntik a következő napok.
"mennyire tudnak felülemelkedni saját sérelmeiken"
Mivel megvan az összefogás, így ez egyértelmű. Mesterházy még bort is kapott.
"tudnak-e tényleges reményt adni a változásban bízóknak"
Ez már más kérdés.
"bemutatják, képtelenek még akár időlegesen is összefogni a közös cél érdekében"
Szerintem bemutatták, hogy képesek összefogni. Nagyon is jól tudják, hogy nagy rajtuk a nyomás.
2013.08.31. 07:38:19
kulcsar2011 2013.08.31. 08:10:53
A rezsim úgy alkotta meg a rendszerét, hogy az ellenzéknek össze kell fogni.
(Ha tetszik, ha nem.)
Ha nem fog össze, ki fog esni.
Ha most kiesik, akkor mar 18-ban ismét esélye sem lesz. Addigra nagyobb hangú újak fognak megjelenni. De reménykedni lehet.
kulcsar2011 2013.08.31. 08:13:37
1. ha nyert a fidesz, akkor azért , mert nem tett meg mindent azért, hogy Viktorékat elküldje.
2. ha meg nyer az összefogás, akkor ha benne lennének, akkor legalább erkölcsi kontroll lenne az összefogásban.
Szóval Lmp-nek sajnos ez halál.
Le_Penseur 2013.08.31. 08:40:37
toportyánzsóti 2013.08.31. 09:54:53
Kim Jong Un 2013.08.31. 12:37:00
Ezek meg osszefoghatnak akarkivel, egyutt is kevesek mindenhez szerencsere ezek a tolvaj ballib gecik.
2013.08.31. 12:37:53
tobeor 2013.08.31. 13:07:52
Bajnai nélkül nulla esélye lenne a szociknak.
A megállapodás reális értékelése:
444.hu/2013/08/31/tokmindegy-hogy-nincs-egy-balos-jelolt/
"minél többféle az ellenzéki oldal, annál több embert szívhat fel, mert akinek nem tetszik az egyetlen vezető pofája, az még beállhat a másik mögé."
E.Csaba 2013.08.31. 13:32:13
Ez abban az estben lenne így ha közös listán indultak volna, de mivel nem, ez csak kósza álom az E14-nek.Az, hogy 31 körzetben indítanak jelöltet,az nem jelent semmit.Mi van ha egyet sem nyernek meg?Mi van ha listán nem szednek össze 10%-ot?Az MSZP majd ad nekik 1/3 listás helyet a nagy semmire?
Az E14 belesétált a csapdába..
E.Csaba 2013.08.31. 13:36:49
blaubner 2013.08.31. 13:48:12
most el kéne hinnünk nekik, hogy hirtelen megtanultak eredményesen kormányozni és felelősen együtt működni? ráadásul az elmúlt három év sem ezt bizonyítja. akkor miért is?
zobod 2013.08.31. 13:59:18
2013.08.31. 14:38:49
Az ellenzék nem szétesett, mert az egyéni jelöltek közösek lesznek, listára meg ki-ki szavazhat az ízlése szerint.
2013.08.31. 14:41:23
profilo 2013.08.31. 14:42:15
Van némi igazság abban,amit leírtál.
Kiegészítve azzal,hogy az MSZP a várható és meg nem akadályozható,de nem kétharmados Fidesz győzelem miatt most már inkább az ellenzéki oldalon található kisebb riválisainak ledarálásán,meggyengítésén dolgozik.
2013.08.31. 14:44:16
profilo 2013.08.31. 14:47:15
Nem,nem halad jó úton.
Pont a "megnemállapodásos" megállapodás mutatja Bajnai kudarcát.
Ez a hajó elment.
A szárszói találkozó után vált egyértelművé,ahol a durcás és sértett szocialisták visszautasították Konrádék,a liberális értelmiség összefogást sürgető javaslatát.
DarthVader 2013.08.31. 15:16:35
Amikor az E2014 párttá alakult, és Bajnai párttag lett, na ott úszott el az egész.
Induljon csak mindenki szépen, egyedül, meglesz ezáltal a "közvéleménykutatás", a gyűlölt Gyurcsány is kiesik a parlamentből, amire sokan el fognak élvezni otthon, mintha ez lenne a fő probléma, 4 évig még szopathatja a népet a csúti bolond, amire a nép bőven rá is szolgált.
2013.08.31. 15:16:44
E.Csaba 2013.08.31. 15:26:01
szgy 2013.08.31. 15:27:47
épp itt a blog-válogatások között a democrat blogon hozzászólási lehetőség nélkül írják hogy a bukott diktatúrák jelzői most mind illenek a fideszre. "ez jó nekünk demokratáknak" - vagyis a bukott mszmp diktatúra átvedlett embereinek... jajj... :-)
szgy 2013.08.31. 15:29:14
vagyis magukat demokratáknak nevező
King of Shadows · https://politicks.blog.hu/ 2013.08.31. 15:33:31
Most majd elkezdi az előbbinek, hogy engedjenek át - mondjuk - 15 egyéni helyet, vagy mindegyik szoci körzetben rajthoz állítják a sajátjaikat is.
Utána az E14-el is eljátsszák ugyanezt (15 hely, vagy háború). Ha valamelyik nem enged, a DK elkezdhet kampányolni ellene, mint az a banda, amelyiknek csak a saját érdeke fontos, és semmi más.
Így a DK szerezhet harminc egyéni körzetet úgy, hogy még nem is látszana nagyon pofátlannak...
profilo 2013.08.31. 15:44:32
És az istenadta szerinted most először racionális döntést hoz majd?
Irigylésre méltó az optimizmusod.
(...vagy inkább a naivitásod?)
Egy régi idézet,(amolyan alaptétel):
"Az átlagember szívesebben megy az olyan vezetők után, akik politikai célokat hirdetnek, mint azok után, akik kulturális és gazdasági fellendülésről beszélnek. Ösztönösen is érzik, hogy a kulturális és gazdasági felemelkedésért nekik kellene hosszasan és sokat dolgozni."
E.Csaba 2013.08.31. 15:52:03
2013.08.31. 16:58:22
Szavazat egyébként így se, úgy se vész el, mert ha az E14 nem jut be, akkor kormányváltás sem lesz, akkor pedig teljesen mindegy, hogy 50 vagy 60 képviselővel van benn az MSZP.
2013.08.31. 16:59:07
2013.08.31. 17:02:49
Politikai célból az E14-nél sincs hiány. Például az a mondás, hogy "Egy gyerek sem éhezhet!" politikai cél, amivel emocionálisan is lehet azonosulni, ugyanakkor racionális is. (Az idézeted egyébként kiváló.)
unionista (törölt) 2013.08.31. 17:04:46
unionista (törölt) 2013.08.31. 17:12:47
ha budapesten nyer az ellenzék, de országosan fidesz fölény lesz, akkor abból lehet akár valami rendszerváltás féle is. mert a polgárság elemi érdeke lenne a független önkormányzatiság kivívása. népszavazással, vagy ha kell utcára vonulással.
ennek lehet hatása vidéken is. azért, mert a többség ott is el akarja zavarni a jelenlegi kormányt. de még annyira sincs kire szavazni, mint a fővárosban.
persze ha a fidesz totális győzelmet arat, akkor nyilván nincs miről beszélni. de rendszerváltáshoz még akár az is elég lehet ha csak budapesten fordul meg az eredmény.
hot-spot (törölt) 2013.08.31. 22:41:29
hot-spot (törölt) 2013.08.31. 22:42:33
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.09.01. 09:28:39
Azaz a DK számára 2 alternatíva van:
- beismerni a bukást, s visszatérni az MSZP-be,
- a 2016-os választásokra készülni, remélve, hogy jövőre győz a Fidesz (ami úgy is szinte biztos), mely után a "mi megmondtuk" érvvel lehetne jönni.
maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.09.01. 09:31:29
Pont fordítva. Az LMP szinte nem veszíthet. Ha nyer a Fidesz, akkor ez igazolja, hogy érdemes volt nem belépni a vesztes szoci koalícióba. Ha meg veszít a Fidesz, akkor az LMP megkerülhetetlen koalíciós partner lesz.