véleménynyilvánítási szabadság6 (1).pngKlinghammer István felsőoktatási államtitkár szerint évről évre emelni kell a felvételi ponthatárt (azaz tanuljanak többet a középiskolások), de ami még fontosabb, a diákok tanuljanak meg egy idegen nyelvet, mire elérnek a felvételiig:

"A mostani 240-es felvételi pontszámot már jövőre emelni kell, hiszen az nagyon vékonyka tudást jelöl, nincs értelme tovább várni a változtatással. Személy szerint jobbnak tartom, ha becsülettel megmondjuk az érettségi előtt álló gyerekeknek, hogy kapják össze magukat, mert a közepes tudás nem egyetemre való. Sőt, azt is mondanám nekik, igyekezzenek emelt szintű érettségit tenni, és tanuljanak meg egy nyelvet, mire eljutnak a felvételiig. A felsőoktatási intézményeknek is érdeke, hogy motivált, jó képességű hallgatók kerüljenek be a rendszerbe." (Klinghammer István)

Hát igen, a felsőoktatási államtitkár szerint üdvös lenne, ha már mindenki a középiskolában megszerezné azt a nyelvismeretet, aminek megadására a felsőoktatás képtelennek bizonyult:

"Én nagyon örülnék neki, ha a megfelelő idegennyelv-tudás már a felvételi idején meglenne. Gondoljunk csak bele, a felsőoktatásban már a tanulmányok ideje alatt alapvető kellene, hogy legyen az idegen nyelvek rendszeres használata, a szakirodalom zömét angolul írják. Hogyan ismeri meg a diák a korszerű tudásanyagot, ha csak magyarul beszél? Lássuk be, ha a középkorban a legegyszerűbb parasztgyerek is meg tudta tanulni a latint, akkor most, az internet és a televízió korában egyszerűen nem lehet mentség arra, hogy kibújjunk ez alól a kötelesség alól.(Klinghammer István)

Most ne foglalkozzunk olyan apróságokkal, hogy az egyik államtitkár nem egyeztetett a másik államtitkárral, aki szerint nem szabadna angol nyelvet elsőnek tanulni (még akkor sem, ha a szakirodalom zömét ugyebár angolul írják), és azzal sem, hogy ugyanezt ragozza a nemzeti idegennyelv-oktatás fejlesztésének stratégiája, azaz a Fehér könyv is:

"Nyelvpedagógiai szempontból javasolt, hogy a tanuló komplexebb nyelvtani struktúrával rendelkező német nyelvvel találkozzék először, ne az angollal. Ezt a javaslatot az indokolja, hogy ha az angol az első tanult idegen nyelv, utána a második, komplexebb nyelvtani struktúrájú nyelv tanulása gyakran nehézségeket okoz, és a tanulók sokszor elvesztik motivációjukat az újabb idegen nyelv tanulására, míg ha a sorrend fordított, az első nyelv elsajátítása sikeresebb, és ez a sikerélmény az angol tanulását is támogatja.Kutatások igazolják ezt az állítást." (Fehér könyv)

Szerencsére az angol és az egyéb nyelvtanárok számaránya sikeresen űbereli az összes minisztériumi ötletet (magyarul: ki lehet találni bármit, úgysem lesz belőle semmi, ha nincs elég tanár hozzá).  Az a kérdés viszont a realitások talajára vezet: ki az a "mi", akinek nem lehet mentsége a kötelesség alóli kibújásra? Azaz kinek a dolga és felelőssége lenne, hogy a gyerekek megtanuljanak egy idegen nyelvet, így az internet és a televízió korában? 

 

A nemzeti idegennyelv-oktatás fejlesztésének stratégiája az általános iskolától a diplomáig Fehér könyv 2012 – 2018 szerint az

"idegennyelv-tudás megszerzésének elsődleges terepe a közoktatás, míg a felsőoktatásban az idegennyelv-oktatás alapvető célja a szaknyelvi ismeretek megszerzésének biztosítása"

- tehát a felsőoktatási államtitkár szerinti "mi" valószínűleg a minisztérium köznevelési részlege lehet, esetleg a KLIK, mert ugyebár ha nincs meg a 12. osztály végére a középfok mint alap, a felsőoktatás mire akarja építeni a szaknyelvet? Mert ugyan a felsőoktatás felelőse közölheti a diákokkal, igyekezzenek egy nyelvet megtanulni, mire érettségiznek, de ez nemcsak az ő akaratukon múlik, hanem azon is, milyen tankönyvekből tanulhatnak és mekkora óraszámban, valamint milyen felkészültségű tanárok milyen követelmények mentén oktatják őket.

A Fehér könyv javasolja azt is, hogy 2017-től a felsőoktatásba bejutás feltétele legyen legalább egy államilag elismert középfokú, (B2), komplex típusú általános vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga-bizonyítvány - tehát akik most szeptemberben kezdik a középiskolát, azok már ilyen papírral kell, hogy rendelkezzenek, ha érettségi után majd tovább akarnak tanulni. 

Igen ám, de a NAT szerint a 12. év végére az első nyelvből B1 szintet kell elérnie a diákoknak, kivéve, ha emelt szinten tanulják a nyelvet - tehát ha idejekorán nem szánja rá magát a diák az intenzív tanulásra (illetve az iskola ezt nem teszi lehetővé neki), bizony nem fogja elérni a felsőoktatásba bejutáshoz szükséges minimumot. Igaz, az iskolák ettől a minimum szinttől felfelé eltérhetnek, de vajon így, a színvonal állami egységesítése során vajon fognak (tudnak, akarnak) többre törekedni? És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy sok esetben a középiskolában újra elölről kezdik a gyerekek az első nyelvet is, mivel a többség tudása bizony meglehetősen bizonytalan alapokra épül, tehát eleve hátrányból indul a nyelvoktatás.

A problémát árnyalja az is, a NAT szerint mely műveltségi területekre mennyit kell az iskoláknak minimum fordítaniuk:

NAT műveltségi területek százalékos arányai.png

Ahogy látható, nem az idegen nyelvek oktatása az, ami a leghangsúlyosabb jelenlegi oktatási kormányzatunknak, így kissé disszonánsnak tűnik Klinghammer István államtitkár kérdése: hogyan fogja megismerni a diák a korszerű tudásanyagot, ha csak magyarul beszél? Valószínűleg sehogy, ahogy az is kérdéses, ténylegesen akar-e tenni bármit is az oktatási kormányzat, hogy a diákok többségének elérhető legyen a B2, azaz a középfokú nyelvvizsga - és nemcsak a gimnáziumokban, hanem a szakközépiskolákban is. Mert ugyebár az sem ártana, ha a szakközépiskolában a szaknyelvet is megtanulnák a gyerekek, hogy képesek legyenek akár egy gép- vagy technológiai leírást értelmezni, vagy netalán szakirodalmat olvasni saját szakterületükön.

A helyzet pedig tovább fog romlani, ha a "legalább egy államilag elismert nyelvvizsga" követelmény egy hirtelen ötlettől vezérelve "legalább kettőre" módosul. Mert indokot, azt lehet erre is találni: most is vannak, akik megszerzik két nyelvből a középfokot érettségire, tehát nem lehet ez olyan óriási gond a nagy többség számára sem, ha már a színvonal egységesítésével dicsekszünk.

Az összeesküvés-elmélet gyártók szerint még az is elképzelhető, ez a különbség direkt van így - azaz nem véletlen az, hogy a középiskolának nem kötelező megadni azt kimeneti tudást, ami a felsőoktatásba bemeneti minimumszint. Legalább nem kell bíbelődni a sokszoros túljelentkezéssel és a felsőoktatást is szép lassan le lehet építeni a kormányzat által elvárt önfenntartó minimumszintre úgy, ahogy van, akik pedig nem tudnak összeszedni egy nyelvvizsgát (például azért, mert az iskolájuk képtelen őket erre a szintre felkészíteni), azoknak még mindig ott lesz a népfőiskola, mint lehetőség:

"A közösségi főiskolán kétéves a képzés, és a végén felsőoktatási szakképzést adna a hallgatónak. Ide azok jelentkezhetnének, akiknek bizonytalanabb a tudásuk annál, hogy egyetemre menjenek, de szorgalmasak és szeretnének tovább tanulni. A közösségi főiskolák elvégzésével nagyon jó védőnő, falugazdász vagy óvónő lehet belőlük." (Klinghammer István)

Hihetetlen jó érzés, hogy a jövőben bizonytalan tudású, de nagyon szorgalmas védőnőkre és óvónőkre bízhatjuk kisgyerekeinket, nem?

"A buta alkalmazottnál csak egy rosszabb van, a buta de szorgalmas" (ismeretlen)

Már csak az a kérdés, az egységesített színvonalú oktatási rendszerből honnan jönnek majd a bizonytalan tudású, de szorgalmas diákok?

Előzmény:

A nemzeti idegennyelv-oktatás fejlesztésének stratégiája

Német nyelvet minden gyereknek

Hegyek vajúdtak, egerek születtek

Ha tetszett és szívesen olvasnál még több morgást, tematikus tartalomjegyzék itt.

Amennyiben tetszett, várunk Facebook-csoportunkban!

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://morgasjoga.blog.hu/api/trackback/id/tr365464227

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Ellenség nyelvű oktatás 2013.08.18. 16:44:54

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár szerint itt az ideje, hogy az idegen nyelvű oktatást rendbeszedjék, s az oktatás színvonalát növeljék. Ahogy a Véleményvezér pontosan kifejtette, ebben a hozzáállásban nem csak az a baj, hogy megint központilag próbá...

Trackback: Szinkron vagy felirat 2013.08.18. 16:43:40

Rády Annamária is tudja, hogy a nyelvoktatás színvonala itthon még elég sok kívánnivalót hagy maga után. A diákok nem, vagy csak kicsit tanulnak meg egy nyelvből, ami arra általában pont elég, hogy kicsit értsenek, de megszólalni már ne merjenek, mert ...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

explanatus 2013.08.17. 07:55:54

Akkor nézzük mi a gyakorlat. Akinek nem volt szerencséje, bekerült olyan gimibe, ahol német volt az első idegen nyelv, majd harmadiktól az angol. Ez arra volt jó, hogy a meglévő német tudásszint lecsökkent, az angol meg nem növekedett. Így egy gimiben átlagos gyereket megfosztottak attól, hogy legalább egy idegen nyelven megszerezze a B2-t. Kevés olyan embert ismerek, aki pusztán iskolai oktatás keretei között jutott nyelvvizsgához. Magánórák nélkül a nagy többség nem képes erre. Valami olyat kér az oktatás a gyereken számon, amit saját maga nem tud biztosítani. Ebben a legszebb az, hogy ezért a gyereket bünteti. Ráadásul így próbálja mentesíti magát az oktatás a jó szakirodalom meglététől. A védőnő, falugazdász vagy óvónő tanuljon meg angolul, ja, mert arra a gyakorlati munkája során szükség lesz. Itt tényleg elment mindenkinek a józan esze? És ugye nem, az alapozással, az általánosban kell kezdeni, hanem a felsőoktatásba lépőknél. Ügyes! Kíváncsian várom a következő jó ötletet a "bizonytalan tudású, de nagyon szorgalmas" felsőoktatás irányítóitól. .

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.17. 07:57:28

"Középfokú nyelvvizsga, mint felsőoktatási felvételi követelmény?"

Igen, ez helyes lenne.

rezsoatya (törölt) 2013.08.17. 09:46:38

Ehhez nem kell a kalapacsos pisti. az osszes gyerekemnek megvolt eretsegi elott a nyelvvizsgaja. A legnagyobbnak kettobol is.

ppppalika 2013.08.17. 10:27:14

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: Persze, de akkor biztosítsák is a közoktatásban a feltételeit!
Anélkül nagyon álszent a dolog.

hot-spot (törölt) 2013.08.17. 18:54:42

Akkor mostantól már csak német és angol deákok felvételizhetnek?

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.17. 19:58:56

@ppppalika:

Nem, ez nem jó megoldás. Ha valaki nem akar tanulni, akkor semmi sem fog segíteni rajta. Ez a nagy igazság.

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.08.17. 22:51:24

Én gyermekfejjel megtanultam egy idegen nyelvet anyanyelvi szinten.

Letettem belőle a nyelvvizsgát.

Sok embert ismerek, akik kevesebbet vagy később (értsd: idősebb korukban) töltöttek el külföldön. Van, aki igaz, szintén hibátlanul tud, mégsem tudott maradéktalanul alkalmazkodni a (az akkor még egyeduralkodó) Rigó utcai marhaságokhoz (rengetegen buktak meg a tájszólásuk miatt), és nincs nyelvvizsgája.

8+4 év alatt nem biztos, hogy meg lehet tanítani egy idegen nyelvet. Erre sajnos nem minden gyerek, nem minden tanár, és nem minden tanterv alkalmas.

nandras01 2013.08.18. 03:14:54

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: ritka, hogy egyetértek veled, de most maximálisan.
klinghammer gyakorta beszél orbitális marhaságokat, de most az egyszer jól szólott.
az a tanuló, aki egyetemen/főiskolán akar továbbtanulni és nem képes egy nyelvet középszinten megtanulni, annak a továbbtanulási szándékát nem lehet komolyan venni.

ppppalika 2013.08.18. 08:13:05

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: A közoktatásban tanuló diák még gyerek. Tegyük fel, hogy akar tanulni, szorgalmas. Saját teljesítményét sem tudja pontosan megítélni, legfeljebb az iskola által adott visszajelzésekre hagyatkozhat. Ha ő jeles kap egy gyengébb iskola gyengébb tanáránál, akkor hiheti azt akár 10. osztály végéig is, hogy minden rendben van, hiszen a szintet megugrotta, nyilván a szint fölött lesz érettségikor is, ha így folytatja.

Aha... csak az elvárt szint 12. évfolyam végén a B1 és nem a B2. Tehát egy jeles még nem a nyelvvizsga szintje. Lehet, hogy az iskola ezt a tudást meg is tudja adni. Honnan tegye hozzá a többit?

Mit szólnál hozzá, ha az iskolának matematikából (és a többi tárgyból is) csak a szükséges tudás mondjuk 70-80 százalékáig kellene eljuttatnia a diákokat. A többit majd tegyék hozzá maguk, ha tovább akarnak tanulni?

ppppalika 2013.08.18. 08:16:48

@nandras01: "az a tanuló, aki egyetemen/főiskolán akar továbbtanulni és nem képes egy nyelvet középszinten megtanulni, annak a továbbtanulási szándékát nem lehet komolyan venni. "

Mit írsz?

Ha nem képes középszinten megtanulni.

Ha amúgy a magyar nyelv használata rendben van Nálad, akkor képes vagy érzékelni a különbséget a "képes megtanulni" és "a felvételikor tudja" között.

Egyébként továbbra is tartom, hogy ha a felsőoktatás bemeneteként várnak el valamit, akkor azt a közoktatásnak kell biztosítania kimenetként.

A középfokú nyelvvizsga a közoktatásban emelt szintű érettségivel szerezhető, de a középiskolák nem kötelezettek arra, hogy nyelvből emelt szintű érettségire készítsék fel a diákjaikat.

ppppalika 2013.08.18. 08:18:55

@ppppalika: Lehet jönni azzal, hogy matematikából sem készít fel emelt szintre. Igaz. A nagy különbség az, hogy az egyik (a nyelv) kötelezően szükséges lesz a felsőfokú tanulmányok folytatásának - az érettségihez hasonlóan -, míg a másik vagy kell valakinek, vagy nem.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 09:26:55

@ppppalika:

Igen, a többit tegyék hozzá maguk. Ez a hozzátevés a felsőoktatás lényege.

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.08.18. 09:48:02

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:

"Igen, a többit tegyék hozzá maguk. Ez a hozzátevés a felsőoktatás lényege."
- Ezzel a mondandóddal korlátozottan egyetértek. Nem mindegy ugyanis, milyen arányban kell az iskolán kívül önerőből hozzá tenni.

- Ugyanakkor az sem biztos, hogy lehetősége van ehhez a hozzátételhez.
Ha du. 4 ig bent kell lenni, akkor esetleg a tanárnak, aki különórákat ad, szintén 4-ig bent kell lenni (egy másik suliban). A különórák meg hattól nyolcig tartanak ugye? A gyerek meg kilencre ér haza?
morgasjoga.blog.hu/2013/08/08/megjelent_az_emmi_tanevkezdo_emminense
"Valószínűleg sok szülőt meglepetésként fog érni a dolog, hogy szeptembertől minden általános iskolai évfolyamban minden tanulónak bent kell lenni az iskolában délután négy óráig – tehát bizony még a hetedik-nyolcadik osztályosoknak is. Kibúvó természetesen van, a szülő kérésére az igazgató saját hatáskörében dönthet úgy, a gyerek mentesül az egész napos iskola alól "

morgás joga mindenkit megillet · http://morgasjoga.blog.hu/ 2013.08.18. 12:49:18

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: @nandras01:
hatosztályos budapesti gimnázium (nem is a legalja), az angoltanár közölte az anyukával: annak idején a fia a rosszabbik angol csoportba került be (mert általánosban kiemelkedően vacak volt neki a nyelvtanítása), a csoportok között pedig nincs átjárás, így ha nyelvvizsgát akar, lesz szíves különórára járatni a gyereket. Anyuka mit tehetett? Fizetett mint a katonatiszt, nyelvtanfolyam a gyereknek iskola mellett, meg is lett a középfok. Ennyit a köznevelésről és a köznevelés adta lehetőségekről ...

ja, és itt még "rendes" volt az angoltanár, mert szólt a szülőnek ... És ha nem?

endike · http://barathendre.wordpress.com/ 2013.08.18. 14:26:44

Hajrá magyar oktatás, egy Nobel díjasunk ezt üzeni nektek:

etyekfilm.hu/szentgyorgyi.jpg

Vittore. 2013.08.18. 14:30:12

Igen vazze, a középiskolai 4 év angol után 1 teát nem tud kérni az ember angolul. Én mindent munka közben szedtem fel. És ha felvételi követelmény a nyelvvizsga, akkor kizárják azt, akinek nincs 2000 ft/óra pénze nyelvtanárra, sőt ez még emelkedni is fog, ha mindenki tanulni akar de nem lesz nyelvtanár.

2013.08.18. 14:31:04

már pattogtatom a kukoricát...
Szerintem 12 év elegendő ahhoz, hogy valaki összehozzon egy középfokú nyelvvizsgát. Akinek nem, semmi baj, nem muszáj egyetemre járni.

2013.08.18. 14:34:33

Ez megint csak egy eszköz arra, hogy a szegényebb sorsúakat kiszorítsák az egyetemről. Egy falusi iskolában, úgy, hogy az alkoholista szüleivel lakik, a büdös életben nem fog senki megtanulni egy idegen nyelvet...

Még egy olyan sem, akinek esetleg lenne esélye, amikor végre városban koliba költözhet, munkát talál, és van három éve rá, hogy a magával hozott iszonyú terhek nélkül megpróbálja teljesíteni, amit kell.

2013.08.18. 14:36:10

Ja és azt még nem is említettem, hogy a nyelvvizsga bizony drága. Az alkoholista szülők pedig nem fognak 25e forintot hozzávágni a gyerekhez, hogy nesze gyerek, nyelvvizsgázzál. Azok ilyeneket mondanak majd: dolgozhatsz a gyárban, vagy majd kapsz segélyt, ha nekem elég jó az, neked miért nem? Aztán mennek és elisszák a pénzt.

leaping cat 2013.08.18. 14:36:26

Nem is tudtam, hogy a középkorban mindenki tudott latinul.

2013.08.18. 14:40:01

@leaping cat: Hát nem is :) Vissza tudták mondani a miatyánkot, aztán kész. Meg ismerték, hogy van a dicsértessék a Jézus Krisztus, meg a mindörökké.

♔batyu♔ 2013.08.18. 14:41:22

Ebben tökigaza van.

Különben a ballibsik még 20 év múlva is sírni fognak, hogy debezzeg Gyurcsány alatt jobb volt.

Hagyjuk már a kifogásokat, ismerősöm mindkét gyereke egy fillér nélkül, a netről tanult meg angolul, sőt németül is, az egyik ma somelier egy drága szállodában. (Mellesleg magyar borokat is ajánl)
A srácnak van egy szakács szakmunkás bizonyítványa és slussz.

Moni Palková 2013.08.18. 14:44:03

Tarlos ur ,Budapest fopolgarmestere,hany nyelven beszel,hogy idezzem O NEM NYELVESZ...

M_R 2013.08.18. 14:49:02

"Anyuka mit tehetett? Fizetett mint a katonatiszt, nyelvtanfolyam a gyereknek iskola mellett, meg is lett a középfok. "

Sajnos ez a tündérországi valóság: az iskolákban lassan több a "töltelék" tantárgy (erkölcstan/hittan/állampolgári ismeretek/Kedves Vezetőnk életútja/stb.) mint a valódi tantárgyak, így a nyelvórák száma is csökkent. így érvényesül a "mindenki annyit ér amennyi pénze van" elv. Ha nincs pénz a külön nyelvórákra, akkor a gyerek nem megy egyetemre/főiskolára - de legalább lesz elég közmunkás.

Egy igaz ember 2013.08.18. 14:50:07

Minek nyelvvizsga?
Nyilatkozzon, hogy beszél-e vagy sem és felvételizzen angolul vagy németül.
Ja és persze az egyetemen elvárás legyen a szakirodalom ismerete az adott nyelven. Pl. úgy, mint a norvégoknál...

JohnHenry 2013.08.18. 14:51:28

érdekes, hogy a magyar azonnal ezer kifogást tud, hogy miért nem lehet valamit megcsinálni.

...ahelyett, hogy azt nézné, hogyan fogja tudni megcsinálni...

2013.08.18. 14:51:46

szvsz úgy kéne kezdeni, hogy középiskola felvételi követelmény legyen az alapfokú nyelvvizsga.

egyetem előtt legrosszabb esetben meg egy évre el lehet menni melózni és beülni egy nyelvtanfolyamra, egy kis komolyodás úgyis ráfér a lazulós drogospiás középsuli után egy átlag legényre

akinek meg lepisilte a kutya a szótárát és nem tudja fellappzni, annak ott vannak a hozzá illő okj-s vagy micsoda remek képzések.

Mária 2013.08.18. 14:53:28

Egyetértek azzal, hogy aki egyetemre megy, annak legyen legalább egy középfokú nyelvvizsgája, mire felvételizni megy.

Ma már szinte ingyen lehet a netről nyelveket tanulni, csak elhatározás és szabadidő kérdése.

nwp 2013.08.18. 14:53:41

Na és ez? :D

"Lássuk be, ha a középkorban a legegyszerűbb parasztgyerek is meg tudta tanulni a latint"

Klinghammer enyhén el van tévedve.

shushu2 2013.08.18. 14:55:35

A legutóbbi nyelvvizsga mizéria (diplomához kötelező nyelvvizsga) után több 10 ezer ember nem kapta meg a diplomáját, tehát feleslegesen tanult állami vagy saját pénzből...

Józsi bá' · http://jozan-parasztok.blog.hu/ 2013.08.18. 14:57:42

Off:

Azért ez a gödi kommunista találkozó is megér 1-2 szót. Nekem sajnos tudott újat mondani Szanyi és Schiffer a 85 000 Ft-os alanyi jogon járó illetménnyel.

Mi a szar van ezzel az országgal? Ezt már Kádár sem támogatná.

jozan-parasztok.blog.hu/2013/08/18/szarszo_tusvanyos_god_szelsobalos_feszkek

2013.08.18. 14:59:43

@Mária: ha az állam adja ingyér' (legalább rászorulóknak) az internetet VAGY a nyelvkönyvet, és a nyelvvizsga-költséget meg az utazási költséget, akkor tök jó ötlet.

2013.08.18. 15:00:07

Netes nyelvtanuláshoz kifejezetten ajánlom ezt az oldalt: www.duolingo.com

böngészőben vagy akár telefon appon át is lehet a tudást töltögetni a fejekbe.

kacsa232 2013.08.18. 15:01:22

@rezsoatya: gratulálok a gyerekeidhez!
Csak ez nagyban egyéni képességeken is múlik. És persze azon is,hogy ki milyen általános és középiskolába kerül!

Szerintem játszuk azt akkor,hogy aki nem tud kötelet mászni,az ne kaphasson érettségit;)

Kúrva sok embert ismerek,aki nem volt képes magát felhúzni a kötélre,míg másnak gyakorlás nélkül is ment.(lányoknak is)

Valakinek egy küszködés a nyelvtanulás is,valakire meg "ragadnak" a szavak. Ez is ilyen egyszerű. Azt elvárni,hogy egy 18 éves gyereknek legyen egy középfokú nyelvvizsgája,szerintem finoman fogalmazva túlzás...

2013.08.18. 15:01:25

@Józsi bá': az alanyi jogon járó fizetés ötlete nem hülyeség, mert mellette (a leggyakrabban alkalmazott elmélet szerint) egyben megszűnne az összes szociális juttatás: segély, nyugdíj, minden.

Nagyon igazságos rendszer egy bizonyos tekintetben, más tekintetben meg nagyon igazságtalan (gazdag is kap, ha kell, ha nem). De hülyeségnek nem hülyeség.

kvadrillio 2013.08.18. 15:01:42

RENGETEGEN VANNAK ÁLLÁSBAN PIACON VETT NYELVVIZSGA PAPÍRRAL. TALÁN EZEKET KŐNE ELŐBB KISÖPÖRNI.
Ez viszont érdekes...:" Főoldal / Külföld
Életbe lép a vasszigor Oroszországban

Forrás: MTI | 2013. augusztus 18. vasárnap 14:20 | Betű méret növelése Betű méret csökkentése

Vezető beosztású orosz állami tisztviselők, valamint a parlamenti képviselők vasárnapig tarthatnak pénzt külföldön.

Hétfőn lép ugyanis hatályba a Vlagyimir Putyin államfő által május 5-én aláírt törvény, amely szerint tisztviselők és törvényhozók meghatározott köre már nem rendelkezhet pénzeszközökkel külföldi bankokban, és külföldi értékpapírjaik, részvényeik sem lehetnek.

A tiltás minden hivatalos személyre vonatkozik, aki a posztján Oroszország szuverenitását és nemzetbiztonságát érintő kérdésekben hoz döntéseket. A törvény szerint az orosz főügyész helyetteseitől és a szövetségi állami tisztviselőktől kezdve a bírákon, nyomozókon, adó- és vámhatósági tisztségviselőkön át a választott tisztséget betöltő személyekig, beleértve a városi és helyhatósági tisztségviselőket is, senki sem tarthat külföldön pénzt, értékpapírt. A törvény kiterjed az érintettek feleségeire és gyermekeire is.

A törvény három hónapot adott az előírás teljesítésére. A törvény megsértőit azonnal menesztik állásukból és munkahelyükről is.

A jogszabály eredetileg tiltotta volna a külföldi ingatlanvagyont is, de később ez a rendelkezés kikerült a tervezetből. Az érintetteknek ugyanakkor kötelezően be kell jelenteniük, ha más országban ingatlannal rendelkeznek.

A szigorítást Vlagyimir Putyin orosz elnök kezdeményezte tavaly, a parlamenti vita azonban hónapokig folyt. Végül április végén a parlament mindkét háza elfogadta az új szabályozást.

Augusztusban a tiltás miatt távozott a kormányból Gyenisz Szerdlov távközlési és tömegkommunikációs miniszterhelyettes.

A jogszabály miatt a tavaly márciusi elnökválasztáson harmadik legtöbb szavazatot elérő Mihail Prohorov orosz milliárdos is kénytelen volt lemondani arról, hogy induljon a szeptember 8-án esedékes moszkvai főpolgármester-választáson.
"....."VALAMI KÉSZÜL...DÁNIÁBAN......."

kacsa232 2013.08.18. 15:03:02

@Mária: egy kicsit el tetszik lenni tévedve,mint Ábel a rengetegben...

kacsa232 2013.08.18. 15:07:37

@Moni Palková: :))))) Na ja...azok a majomszabásúak ne félj,egy idegennyelvet se tudnak megtanulni. Csak makognak,mint valami majom. És ilyenek nevelik a népet,hogyan váljunk eoroperré.
Habár Viktor 50 éves korára elérte végre,hogy le tud nyomni egy alákérdezéses sajtótájékoztatót felcsúti angol szlengbe.

PannonBoy 2013.08.18. 15:10:33

Jó reggelt! Már eddig sem lehetett neves egyetemre bekerülni nyelvvizsga nélkül! Sőt, a népszerűbb szakokra két nyelvvizsga is kellett, a kiváló tanulmányi eredmény mellett!

Ha meg valaki pont a nyelvvizsga hiánya miatt nem kapja meg a diplomáját, az magára vessen. A mai értelmiségi jelző kiérdemléséért legalább egy idegen nyelvet középszinten kell ismerni.

kacsa232 2013.08.18. 15:10:37

@nandras01: de nem értitek meg,hogy egy kelet magyarországi bivalybasznádi középiskolákban még a tanár se tud biztosan egy idegennyelvet,akkor a gyerekeket,hogy a francba tudná megtanítani 18 éves korára??!!
Álomvilágban éltek, lépjetek már ki a budai elitgimnáziumok világából! Ez a valóságban nem így működik!

apanna 2013.08.18. 15:11:03

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:
Az igazság az, hogy minden iskolának hoznia kell a nyelvoktatás színvonalát, ha felvételi követelmény lesz a középfok.

90% ban nem a gyereken múlik.

Gera 2013.08.18. 15:11:22

Akárhányszor írja le a sok nagyokos, hogy ő is hogy megtanult már angolul gyerekkorában, ettől még nonszensz az olyan felvételi követelmény, amihez nem biztosítja a feltételeket a közoktatás. Márpedig a nyelvtanuláshoz nem biztosítja. A semmihez nem értő, félévente cserélődő félhülye csitrik nem tanítanak meg semmire abban a pár órában. Én a városom legjobb gimnáziumából állandó kitűnő tanulóként jártam különtanárhoz súlyos tízezrekért, hogy meglegyen az angol nyelvvizsgám érettségi előtt. És nem az én hibám volt, hogy erre szükség volt.

Szóval én egyetértek, legyen felvételi követelmény. És az állam verje bele az _angolt_ _mindenkibe_, a szakmunkásokba is.

Klinghammernek meg üzenem: a parasztgyerekek a középkorban nem tudtak latinul, te fasz, ez vetekszik Pokorni balneológiai értekezésével...

LallyPop 2013.08.18. 15:14:04

15 éves találkozóm volt.

Amikor érettségiztünk mindenkinek volt nyelvvizsgája, aki jobb helyre készült annak 2 v. több.

Nehogy már van ma még gimis nyelvvizsga nélkül...?

Csii 2013.08.18. 15:16:11

@nwp: El van tévedve tényleg.
Miért tanult volna a parasztgyerek latinul? A papok tanultak latinul. Fingja nincs ennek az embernek a valóságról...

Mária 2013.08.18. 15:19:33

@kacsa232:

"egy kicsit el tetszik lenni tévedve,mint Ábel a rengetegben..."

Miben is?

Én magam 8 hónap alatt jutottam el angolból a nulláról a középfokú nyelvvizsgáig, önálló tanulással, nyelviskola nélkül úgy, hogy akkor még nem volt internet. Átlagos nyelvérzékkel.

És tudod miért? Azért, mert KELLETT nekem az a tudás, ott és akkor.

A leendő egyetemisták is simán meg tudnák oldani, ha tényleg KELLENE nekik a nyelvvizsga, mint belépő az egyetemre.

2013.08.18. 15:20:16

@Ándi bácsi: mesélj csak, hová jártál? ugye nem egy isten háta mögötti kisváros gimijébe? No, akkor könnyen vagy okos.

LallyPop 2013.08.18. 15:21:20

@Csii: Na de miért menne a parasztgyerek főiskolára?

Mert ha igen a főiskola rögtön nem ér semmit.

E.Csaba 2013.08.18. 15:22:54

Egy kis adalék a témához.
Élő példa:Egy illető több éve él angol nyelvterületen. Dolgozik, társadalmi életet él, stb.Hazajön és úgy dönt, hogy leteszi a nyelvvizsgát.A vizsgaközpontban szóbeliből megbuktatja a húszegynéhány éves vizsgáztató, - aki itthon tanulta a nyelvet, - mivel próbálom idézni "alig értem mit mond". Az illető többet nem ment vizsgázni.Azt mondta, hogy őt ne nézzék madárnak, visszament Londonba, ahol értik, hogy mit mond.
Másik példa kicsit más megközelítésből:
XY jó pár éve használja az angolt külföldi munkvállalás miatt.Itthon nagy nehézségek és jelentős összeg ráfordításával leteszi a középfokút.Az itthoni állásinterjún kiemelik a nyelvtudás fontosságát:Egy pár szót beszélgetnek vele angolul,a nyelvvizsga-bizonyítványra viszont nagy hangsúlyt helyeznek.Az illető megkapta az állást lassan másfél éve dolgozik ott, de az angolra soha nem volt szüksége.

Szóval ez a nyelvvizsga dolog valahol "elcsúszott". Azt érték el az elmúlt 15 évben ezzel az erőltetett nyelvvizsgával, hogy a jól beszélők külföldön dolgoznak.Itthon meg olyan munkára is előírják az angol tudást,ahová a nyolc általános is elég és külföldivel a büdös életben nem fog találkozni.
Talán jó lenne hagyni, hogy az tegye le a vizsgát, aki magától késztetést érez és akkor nem lenne ilyen elfuserált munkaerőpiacunk.Hiába erőltetik a felsőoktatásra ezt a követelményt.Nekem sem volt nyelvvizsgám a felsőoktatás alatt, attól még bármilyen folyóiratot megértettem egy kis segítséggel, ha akartam.A szótár már nem létezik?Az internetről már nem is beszélek.

Mária 2013.08.18. 15:26:58

@canahari:

Miért kellene ingyen adni bármit?

A net alap egy továbbtanulni készülő középiskolásnak. A nyelvkönyv és a szótár szintén alap, tekintettel arra, hogy valamilyen nyelvet KELL a középiskolában tanulni.

Kiegészítő könyveket lehet venni használtan fillérekért a Vaterán. Ha internet van, akkor idegen nyelvű filmeket lehet nézni, lehet újságok online oldalait olvasni.

A vizsgadíj nem tudom, most mennyi, de 4 év alatt biztosan össze lehet spórolni.

Ha meg a szülők még ennyit se képesek tenni a gyerekük jövőjéért, akkor a kedves szülőkre tessenek mutogatni, ne az államra, ne a társadalomra, meg nyafogni, hogy miért nincs minden ingyen.

LallyPop 2013.08.18. 15:27:22

@E.Csaba: Nem csak az állami, hanem egy rahedli nk-i nyelvvizsgát is elismer az oktatási rendszer ezer éve. Szóval nem kerek a történet.

komplikato 2013.08.18. 15:29:58

Volt kötelező vagy elérhető közoktatás a középkorban a parasztok gyerekeinek? :D
Illetőnek újra kéne érettségiznie történelemből, de erős gyanúm nem menne át ...

A vitához meg: Miért elképzelhetetlen, hogy valaki pl. jól ért a reál tantárgyakhoz, teszem azt kiváló mérnök lenne belőle, de pocsék a nyelvérzéke? Az is csak legenda, hogy bárki képes autodidakta módon tanulni. Én is ismerek olyan embert aki pár hónap alatt akár középszinten megtanul egy nyelvet beszélni, még sem gondolom, hogy ilyen az átlag. A közoktatás meg akkor lesz alkalmas terep, ha az ÖSSZES tanár kivétel nélkül legalább 2 nyelvet tud magas szinten és legalább az egyiken tartja majd az óráit ... na erre várhatunk még jó sokat.

komplikato 2013.08.18. 15:34:21

@E.Csaba: Ismertem egy kis hölgyet aki 18 évesen beszélt magyarul, olaszul (ezek voltak anyanyelvei), latinul, ógörögül, franciául, angolul, németül, meg picit spanyolt.
Őt ugyan nem vágták meg a Rigo utcában, de közölték vele, hogy pocsék az olasz kiejtése és kapott egy gyenge közepest ... az anyanyelvére. :D

Becsületes brigantik 2013.08.18. 15:34:44

Ugyan már! Ha így mennek tovább a dolgok, minden magyar gyerek anyanyelvi szinten fog legalább egy idegen nyelvet beszélni, mire általános iskolába megy!

...Hiszen a szülei külföldön fognak élni-dolgozni.:-)

2013.08.18. 15:38:26

@Mária: már elnézést: a gyerek az jól jár azzal, hogy én a szülőre vagy akárhová mutogatok?

A közoktatásnak (és az államnak) a társadalmi egyenlőtlenségeket elsimító szerepe is van, vagyis kellene hogy legyen. Ha hozunk egy ilyen szabályt, azzal azt érjük el, hogy még több amúgy okos, csak szerencsétlen körülmények között élő gyerek veszti el az esélyt. Ha mindenáron akarunk ilyen szabályt, akkor ezt ezeknek a gyerekeknek az oldalán valamilyen módon kompenzálni kell.

Mária 2013.08.18. 15:42:32

@canahari:

Igen, az élet igazságtalan.

Az igazságtalanságokat meg saját erőből lehet kompenzálni.

Picsogni is lehet pluszmunka helyett.

Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2013.08.18. 15:42:44

@VulpesVulpes:

Első hallásra ez még rendben is lenne.

Ugyanakkor rengeteg olyan nagy tudású ember van, aki például kiváló fizikus, kiváló matematikus, kiváló biokémikus, csak éppen a nyelvekhez semmi érzéke.

LallyPop 2013.08.18. 15:44:18

@canahari: Már 15 éve is kifizetett az iskola 1 db. nyelvvizsgát (azaz 1 db. próbálkozást - Pápa). Sok helyen az önkormi ugyanezt vállalta (Győr).

Gondolom azóta még egyszerübb a dolog.

szuperkrumpli 2013.08.18. 15:45:03

Az nem probléma sztem ha feltétel a középfokú nyelvvizsga az egyetemre, de akkor azt is tegyük hozzá, hogy lényegében mindenki kipenget kb. 30 ezret csak a vizsgákra. Ahol meg béna tanárok tanítanak, a diák mehet különórákra óránként 1-3000 Ft-ért. Lássuk be, a nyelvvizsga egy pénzszivattyú is. Az állam nem a színvonal miatt erőltet egy nyelvvizsgát, hanem az ahhoz kötődő több tízezer forint miatt!
Az angol nyelvtanulásnak az lett az eredménye, hogy kb. 150 ezren lehetnek az UK-ban melosok. Jóval többen, mint Németországban, akikkel erősek a gazdasági kapcsolataink. Ha a német lesz az első nyelv, a jövő generáció mehet oda melozni!

LallyPop 2013.08.18. 15:47:01

@Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn: Nem hinném.

Egy középfokhoz nem kell nyelvérzék, max. több munka, de ma már teljesen elengedhetetlen az elméleti tudósoknak is legalább az angol, hiszen más nyelven nem tudja még a szakterületi infókat sem összevadászni, mint a netről.

2013.08.18. 15:48:33

@Mária: persze ezt el is fogadhatod, és élvezkedhetsz is rajta, de nekem azért mégiscsak fontos, hogy az élet kevésbé legyen igazságtalan.

Persze, neked is csak addig ilyen átkozottul nagy a büszkeséged, amíg nem te vagy az, akit az igazságtalanság sújt. Amíg neked van esélyed.
De mivel amúgy sokszor láttam a blogokon az ámokfutásaidat, nem vagyok meglepve, és veszekedni sem fogok veled.

2013.08.18. 15:49:44

@Ándi bácsi: Nekem nem fizetett se az önkormányzatom, se az iskolám semmi ilyesmit. 2004-ben végeztem.

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 15:51:21

Nem ertem ezt a nyelvvizsga-fetist Magyarorszagon. Viszonylag sok helyen jartam, sehol sem volt ilyen kovetelmeny, plane nem ilyen rigo utcai faszsag.

Masreszrol - mernokkent - sok palyakezdot interjuztattam. Soha meg nem kerdeztem senkitol, hogy milyen nyelvvizsgaja van. Annyi volt, hogy bejelentettuk, hogy akkor most atterunk angolra. Ha tudta akkor ok, ha nem akkor szoltunk, hogy ez sajnos keves lesz.

(nekem is csak egy alap C-m van, de tolem sem kerdeztek meg soha)

LallyPop 2013.08.18. 15:54:15

@canahari: Igy jártál.

Az önkori nem automatikusan fizet, hanem nézegetni kell a pályázatokat időnként.

Vaszilics Fedor Emánuel 2013.08.18. 15:55:23

Ha elég időt adnak a diákoknak, hogy felkészüljenek erre az új követelményre, - és négy év szerintem elég idő, - akkor én nem látok semmi rosszat ebben a követelményben. Hallgatóként úgyis szükségük lesz egy középfokú nyelvvizsgára, anélkül már vagy tíz éve nem adnak ki diplomát.

Azért megjegyzem, az az államtitkár, aki képes olyan baromságot mondani, hogy a középkorban a legegyszerűbb parasztgyerek is meg tudta tanulni a latint, az ne ossza az észt, az inkább adja vissza a diplomáját.

Ne legyen igazam, de én ezt a "közösségi főiskolát" is egy zsákutcának tartom. Aki nem kerül be a felsőoktatásba, az majd mind oda megy, és magát felsőfokú végzettségűnek fogja tekinteni, munkát viszont sehol sem kap vele. Amíg válogathatnak a munkaadók a főiskolai, egyetemi végzettségű jelentkezők közt, - márpedig válogathatnak - addig a közösségi főiskolát végzettek önéletrajzai repülnek a kukába.

LallyPop 2013.08.18. 15:57:01

@Ne érdekeljen!: A közszférában a nyelvvizsga a lényeg. A magánszférát nyilván nem érdekli, de ott is azért beszél idegen nyelvet a többség, mert az állami suliban megtanulta, és nyelvvizsgázott.

danialves · http://smokingbarrels.blog.hu 2013.08.18. 15:59:56

@PannonBoy: Pontosan erről van szó.

Persze ettől függetlenül az oktatásnak eléggé nagy szégyene, hogy ha el akar valamit érni az ember, akkor különórákra, külön nyelvtanfolyamra, de még az egyetemen is különböző felkészítő kurzusokra kell járnia.
Viszont szerintem egy egyetemre járni akaró embertől azért elvárható, hogy beszéljen egy idegen nyelvet, és ne 2,5-ös átlagú érettségije legyen. Nem csoda, hogy rengeteg az értéktelen diploma, ha már a bekerülésnek sincs még ennyi követelménye sem.

Mária 2013.08.18. 16:01:16

@canahari:

Miféle igazságtalanság?

Sajnos az van, hogy nagylétszámú csoportokban, heti néhány órában nem lehet nyelvet tanulni.

Ha a gyerek nyelvet akar tanulni, akkor a szabadidejéből is kell áldoznia rá.

Bocs, de a társadalom hülye lenne minden középiskolás mellé alanyi jogon állítani egy magán nyelvtanárt.

Persze könnyebb a társadalomra mutogatni, meg igazságtalanságról magyarázni.

Addig se kell leülni és hozzáfogni a tanuláshoz.

Inkább azt kellene megérteni, hogy a felsőfokú képzés az ELIT-képzés. Nem jár mindenkinek alanyi jogon, előzetes telejsítmény és anyagi áldozatvállalás nélkül.

Aki be akar kerülni, tegye oda magát, hogy meglegyen a nyelvvizsgája.

És ne picsogjon, hogy miért nem fizeti a nyelvtanulós hobbiját, meg a felvételizős hobbiját az állam, amikor gyerekek százezrei éheznek az országban.

Gera 2013.08.18. 16:06:28

@Mária: Mi a fenének egyáltalán egyetem? Bármit meg lehet tanulni önerőből. Csak vizsgákat kéne tartani.

LallyPop 2013.08.18. 16:07:34

@Gera: ''Mi a fenének egyáltalán egyetem? Bármit meg lehet tanulni önerőből. Csak vizsgákat kéne tartani.''

Van rá lehetőség, mindig is volt.

endike · http://barathendre.wordpress.com/ 2013.08.18. 16:10:42

@Gera: a legtöbb ember sajnos képtelen önmagától tanulni, kell neki a csorda (haveri kör, egyetemi társaság stb) meg a "rendszer" akiben megbízhat, hogy ha jól bemagolt mindent automatikusan, akkor megkapja a jutalmát

lásd még:
etyekfilm.hu/szentgyorgyi.jpg

2013.08.18. 16:12:15

@Mária: Az éhező gyerekek százezreiről beszélek, te idióta, amikor azt mondom, hogy van akinek a módosítás után NEM lesz esélye! Nem a hobbi-nyelvtanulókról (fogalmam sincs, miről beszélsz).
De ha esetleg olvasnád is a hozzászólásaimat, nem csak írnál, lehet, hogy ez már feltűnt volna.

Nem kell mindenki mellé nyelvtanár. ÉN a középiskolában tanultam meg a nyelvet, egyetlenegyszer sem voltam különtanárnál, MERT volt akkora mázlim, hogy egy jó középsuliba jártam, ami viszont nem mindenkinek adatik meg.
Természetesen energiát kellett bele tennem. Tettem is, anélkül nem megy.

De csak energiából nem lehet megtanulni egy nyelvet. Csak energiából mondjuk futni lehet, vagy ilyesmi. De akinek jó középiskolája sincs, internetje sincs, meg pénze sincs, és a családjának se, és támogató környezete sincs, csak energiája, az akármilyen szorgalmas, akármilyen tehetséges, nem fog nyelvvizsgához jutni. Neki állami segítség kell, hacsak nem fogadjuk el szó nélkül, hogy "az élet igazságtalan". Persze, ezzel az erővel a nyugdíjasoknak se kell nyugdíj, aki meg éhendöglik, ja bocs, az élet igazságtalan.

endike · http://barathendre.wordpress.com/ 2013.08.18. 16:13:27

@Ándi bácsi: a közszférában a papír kell: hát valamit nagyon gyorsan kéne ezzel (is) csinálni, mert belerokkan(t) az ország ebbe (is)

ppppalika 2013.08.18. 16:15:43

@Mária: "Ha meg a szülők még ennyit se képesek tenni a gyerekük jövőjéért, akkor a kedves szülőkre tessenek mutogatni, ne az államra, ne a társadalomra, meg nyafogni, hogy miért nincs minden ingyen. "

Aha. És ezért a gyerek bűnhődjön.

ppppalika 2013.08.18. 16:19:36

@Ándi bácsi: Esetleges volt. És nem a legszegényebb területen. Volt ahol a nyelvvizsga mellett a jogosítványszerzést és az ECDL bizonyítványt is támogatták.

A közoktatás államosításával pedig az állam léphet a helyükbe... hiszen az összes oktatással kapcsolatos feladatot és költséget átvállalta.

Mária 2013.08.18. 16:21:50

@ppppalika:

Ez már csak így megy.

A szülők hülyesége miatt mindig a gyerekek bűnhődnek.

béla a görög (törölt) 2013.08.18. 16:22:53

Speciael Klinghammernek most igaza van de nem azért amiért mondja :)

Ha tud a gyerek angolul vagy más idegen nyelven mehet más országba tanulni ami elemi érdeke is.

Tudniillik... Ott az a fránya tandíj...
- Ha fizet tandíjat akkor legyen mindegy, hogy van-e idegen nyelv vagy nincs. Nem az idegen nyelv tudásáért fizet hanem a szakmájáért. Viszont a pénzedért (tandíj) máshol angolul tanítanak akkor miért tanulnál Magyarországon, illetve mi abban a buli ha elfelejted mire végzel az egyetemmel?
Mert a pénzedért csak magyar nyelvű oktatást kapsz, akkor meg mit pofázik az államtitkár hülyeségeket?
(bocs de arra szarok, hogy az állam ismételten sporolni akar és adminisztrativ eszközökkel bohóckodik és más farkával veri a csalánt.)
- ha aláír (állam fizet) akkor itthon kell bohóckodnia, megint nem sokat oszt vagy szoroz.

-----
Meg lehetne ezt normálisan is csinálni, mondjuk ha az egyetem 1. évét nyelvoktatásra szánnák meg időnként lennének idegennyelvű előadások meg külföldön tanulás... De hát az ugye felkészültséget igényel.

Ezért a legegyszerűbb azt mondani, hogy fizess nyelvtanárt ha egyetemre akarsz menni, utána fizess az egyetemért és végül egy büdös hazaáruló vagy ha mindezt megtetted és óhajtasz minimálbérért dolgozni.
Kb. igy kell értelmezni ezeknek az oktatáspolitikáját.
Igényeket támasztanának, költségeket áttolnának és még röghöz is kötnének.

Mária 2013.08.18. 16:26:15

@Gera:

"Mi a fenének egyáltalán egyetem? Bármit meg lehet tanulni önerőből. Csak vizsgákat kéne tartani."

A felsőoktatás ebbe az irányba mozdul, kivéve azokat a szakmákat, ahol elengedhetetlen a személyes jelenlét a gyakorlati rész elsajátításához.

Megkapja a hallgató a tananyagot, a skype és a live stream kapcsolattartás időpontjait, meg a vizsgák időpontját, oszt jónapot.

tlvajferi 2013.08.18. 16:28:19

a nyelvvizsga-maffiának mindenesetre jó lesz, hogyha anyuci-apuci menyitja a pénztárcát

azoknak is jó, akiknek céja londonban mosogatni magyarr egyetemi diplomával

igazából, az állami ikola KÖTELESSÉGE kell, hogy legyen a diákokat eljuttani a nyelvvizsga szintre, de nem mindenhol teszi ezt meg

szóval a nyelvvizsga fölösleges pénzkidobás, elég kellene legyen az érettségi idegen nyelvből, megfelelő szinten, százalékkal
és az érettségi alaqpján szétlőni, nem a nyelviskolák és pénz alapján
hol van itt a romagyerekek esélyegyenlősége? ja, ők veszik a bizoot az ecserin, mint az állami vezetők :-)

smartdrive 2013.08.18. 16:31:46

szeretném, ha minden szülő, akinek a gyereke nyelvvizsgázott már a gimiben, megjelenne itt, és beírná ezt

JohnHenry 2013.08.18. 16:41:24

na akkor fussunk neki mégegyszer...

szükség van manapság a nyelvtudásra?
igen.

ebben az esetben előfordulhatna-e, hogy azon ötleteltek, hogy a mindenkori kormány hogyan erősítse meg a nyelvoktatást, ahelyett, hogy azon hőbörögtök, hogy miért kell tanulni és nyelvvizsgamaffia és monnyonle?

LallyPop 2013.08.18. 16:42:44

@ppppalika: Nem igazán vágom ezt az államosítást....eddig az önkormi volt állami..:)

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 16:43:20

@Ándi bácsi: "... es nyelvvizsgazott." ????

A kozszferaban meg valami komcsi beidegzodes miatt kapnak nyelvpotlekot az emberek, de a 99%-uk sosem hasznalja.

Raadasul kulfoldon a nyelvvizsga semmit sem er. Nem is ismerik ezt az intezmenyt. 3 evet dolgoztam mar angol nyelvteruleten diplomas munkakorben ugyhogy ezt tapasztalatbol mondom. Csak az szamit, hogy beszeled-e a nyelvet. Ha igen akkor tokmindegy milyen nyelvvizsgad van, ha nem akkor is.

E.Csaba 2013.08.18. 16:44:09

@danialves: Én közel húsz éve érettségiztem egy szakközépiskolában.Gyenge eredménnyel.Tízegynéhány évvel később alakultak úgy a dolgaim, hogy úgy gondoltam, továbbtanulok.A szakhoz a 2-, 3-as jegy kevés volt.Javítóérettségit kellett tennem.3 hónap alatt készültem fel 4 év anyagából két tárgyból:Matek, történelem.5-ösre érettségiztem minden féle segítség nélkül.Felvettek a szakra és elvégeztem.Bizonyossággal állíthatom, hogy a javítóérettségi nélkül is elvégeztem volna a szakot.Bármelyiket.Az évfolyamtársaimmal olyan különböző tudásszinttel jöttünk, mintha nem is egy iskolarendszerben tanultunk volna.Ezzel csak azt akarom mondani, hogy az oktatási rendszerünk lehet olyan amilyen, az egyénen múlik, hogy oda való, vagy sem.Bevezethetik a kötelező nyelvvizsgát, aki akarja megcsinálja.Az már más kérdés, hogy ha nem használja egy évig, már nem tudna levizsgázni még egyszer,De le van szarva,terheljék a diákot még ezzel is, de a kötelező nyelvvizsga nem viszi előre a dolgokat..

kpityu2 2013.08.18. 16:46:22

Az a mérnök, informatikus, aki középiskola után kezd el angolt tanulni, hátránnyal kezdi a szakmáját. Egy angol nyelvet beszélő tinédzser első kézből szívja magába az információkat mondjuk a programfejlesztésről, chipgyártásról, robotikáról, stb.
Aki nem beszéli az angolt, több éves hátránnyal indul és sohasem lesz képes az élvonalba kerülni.

smartdrive 2013.08.18. 16:50:06

@kpityu2: "Aki nem beszéli az angolt, több éves hátránnyal indul és sohasem lesz képes az élvonalba kerülni."

ugyanakkor lehetséges, hogy az élvonal alatt is van élet?

smartdrive 2013.08.18. 16:54:33

nekem egyébként bejön a Klinghammer elitizmusa

kardinális 2013.08.18. 16:55:32

Én két tanítási nyelvű középiskolába jártam. Német nyelv volt (a magyar mellett ugyebár). Első évben napi 4-5 német óránk volt. 4 tanárnál: nyelvtan, és 3 tanárnál, (akik közül egy anyanyelvi tehát Németo-ból jött) pedig szókincs, beszélgetés, vita, témák feldolgozása. Majd bejöttek a matematika a fizika és a civilizáció tantárgyak németül. 5 éves volt a suli. Igaz jártam 3 hónapos felkészítőre, ami sokat segített, de igazából a meglévő tudást frissítette, mélyítette el. így sikerült érettségi mellé egy emelt szintű német nyelvvizsgát tenni. Az angolt mind szóban, mind írásban megértem, de nincs belőle nyelvvizsgám. Az majd most következik a főiskolán.

kardinális 2013.08.18. 16:56:15

@kardinális:
már mint 4 taná, abból egy nyelvtan a többi 3 pedig a szókincs stb.

smartdrive 2013.08.18. 16:58:05

"közösségi főiskolákra azok jelentkezhetnének, akiknek bizonytalanabb a tudásuk annál, hogy egyetemre menjenek, de szorgalmasak és szeretnének tovább tanulni." - Klinghammer

"Hihetetlen jó érzés, hogy a jövőben bizonytalan tudású, de nagyon szorgalmas védőnőkre és óvónőkre bízhatjuk kisgyerekeinket, nem?" - cikk szerzője

ezek szerint a szerző minimum funkcionális analfabéta - szerencsére nem gyerekekkel foglalkozik

danialves · http://smokingbarrels.blog.hu 2013.08.18. 16:59:29

@E.Csaba: "Ezzel csak azt akarom mondani, hogy az oktatási rendszerünk lehet olyan amilyen, az egyénen múlik, hogy oda való, vagy sem."
Azon valóban sokat lehetne vitatkozni, hogy a jelenlegi követelményrendszer mennyire jó fokmérője a valódi tudásnak, de ha nem állítunk minimális követelményeket sem, akkor nagyrészt nem oda való emberek fognak bekerülni az egyetemekre.
Semmi értelme nincs annak, hogy az egyetem végigbukdácsolására adnak diplomát, és már a felvételinél ki lehetne szűrni ezeket az arcokat.

A felsőoktatás nem egy olyan valami, ami alanyi jogon jár, aki képtelen egy idegen nyelvet rendesen megtanulni és legalább 3-as átlaggal leérettségizni, annak nem kötelező egyetemre járni.
A példádból is inkább azt emelném ki, hogy amikor tényleg szükséged volt rá, akkor meg tudtad ugrani a lécet. Szóval én úgy érzem, hogy nem szorítana ki nagyon sok oda illő embert ez az egyetemekről.

LallyPop 2013.08.18. 17:00:02

@Ne érdekeljen!: A rigó utcai vizsgát nem ismerik külföldön. Ez az egyik legerősebb egyébként, a ROTFL és más vizsgák nemzetköziek, semmivel sem jobbak.

A multiknál van saját, cégen belüli nyelvi felmérés időnként (pl. T-Com). És tényleg azt nézik hogy beszélsz-e. A közszférában pedig lefogadom hogy nyugaton is a papír számít.

Intézkedtem én már londoni bankfiókban ahol az ügyintéző(kb. elefántcsontparti) erősen törte az angolt.

Don Quixote de la Ferko 2013.08.18. 17:02:32

Tetszik, hogy lassan minden napra jut egy idióta fidesznyik megnyilvánulás. A baj az, hogy a híveik is pontosan ugyanazok a műveletlen barmok, mint azok, akiket imádnak.
Visítva röhögtem a tudatlan buta fideszesen. Egy akadémikus azért lehetne annyira tájékozott, hogy az imák visszakántálása nem egyenlő a latin nyelv ismeretével.

smartdrive 2013.08.18. 17:04:28

@Don Quixote de la Ferko: így van. ellenben még korábban minden római paraszt megtanult latinul, tehát mégiscsak van benne valami

smartdrive 2013.08.18. 17:05:02

és különben is, ha azok az ostoba amerikaiak meg tudnak tanulni angolul, akkor nehogy már a kiválasztott magyar nemzet ne tudjon

béla a görög (törölt) 2013.08.18. 17:12:39

@JohnHenry: és mások

"na akkor fussunk neki mégegyszer...
szükség van manapság a nyelvtudásra?
igen."

IGEN! ez így van!
De a kérdés nem ez!
Hanem hogy ki fizeti a révészt!
Márpedig amíg az állam beszedi a pénzt a felsőoktatásra és utána magyarul tanít addig az állam NEM pofázik!

Valamit meg kéne érteni.
Magamnak tanulok és nem az államnak!
Állami állásoknál elkezdenek angolul beszélni? Nagy idegesség is lenne.
Ha meg nem akkor mit bohóckodnak?!

Műszaki területen ha kell hanem rád ragad.

De egyébként azért bohóckodni, hogy kiverem az állampolgárokból a nyelvvizsgát csak én mint állam ne költsek rá finoman szólva gusztustalan.
Erről ez a véleményem.

2013.08.18. 17:14:17

@kpityu2: Éjdekes. Én mérnök informatikus vagyok. Általános- és középiskolában kizárólag németet tanultam. Mégis, az első munkahelyem messze jobb volt, mint az évfolyamtársaim nagy többségének (és három héttel a diplomázásom után vettek fel oda, első interjú, csont nélkül vittem), és most is _bárhová_ tudnék menni dolgozni.
Az igaz, hogy angolul olvasni aránylag megbízhatóan tudtam már középiskola 2.-ban, magamtól.

Az általánosítás rossz dolog...

2013.08.18. 17:15:47

@kpityu2: Még annyi kiegészítést tennék, hogy a mérnök informatikus alatt az én esetemben programozó értendő.

burakefendi 2013.08.18. 17:17:52

@canahari: nem minden falusi szegénygyereknek alkoholisták a szülei. Tudom, inklúzió, de nem lehet mindenre megolás a bárki által megugorható mércék felállítása.

2013.08.18. 17:35:30

@burakefendi: nem kell mindenki által megugorható mérce, csak esélyegyenlőség azoknak, akik mélyebbről indulnak.
Én sem vagyok nagyon megengedő, a nyelvvizsgát az egyetemről kilépők számára alapkövetelménynek tartom (egyetemen dolgozom :), sőt én megvetem azt a gyakorlatot is, hogy gyakran eszperantóul meg lováriul tanulnak meg a diákok, és azzal le van tudva számukra a nyelvvizsga-követelmény. Én azt mondom, hogy "a nyelvvizsga" (ma) az angol.

De az, hogy ne gyerekkorban (a ki tudja milyen iskola, és a ki tudja milyen körülmények között, ki tudja milyen motivációkkal élő szülő felügyelete alatt) várjuk el a nyelvvizsgázást, az szerintem nem nagy kérés.
Még azt is el tudnám képzelni, hogy hozzuk előbbre a nyelvvizsga bemutatásának határidejét - mondjuk a 2. évbe - ok. De az, hogy ne is kerülhessen be az egyetemre egy csomó gyerek, aki amúgy okos lenne, csak nincs pénze/lehetősége a középiskolás évek alatt nyelvvizsgára, az sztem túlzás.

Khonsu 2013.08.18. 17:41:29

Nem tudom volt-e már, nincs kedvem visszaolvasni, de ha feltételül szabják a középfokú nyelvtudást a felvételinél az tulajdonképpen ellentétes hatást fejtene ki a kormány felsőoktatási céljaival.
Szerintem mindenki számára egyértelmű, hogy a jó nyelvérzék többségében humán, vagy gazdasági irányú beállítottsággal jár együtt, rájuk jellemzőbb, míg a reál érdeklődésűekre általában kevésbé. Tehát akik az új feltételek mellett bejuthatnak a felsőoktatásba azok nagyobb eséllyel jelentkeznének bölcsész és gazdasági képzésre, míg a mérnöki és természettudományos képzések iránt érdeklődők jelentős része kiesne a rendszerből, mivel kellő nyelvérzék és/vagy érdeklődés hiányában a közoktatás által adott képzésben sokan nem tudnák megszerezni a nyelvvizsgát. (marad a kínai piac, de az már egy másik következmény)

lavór 2013.08.18. 17:48:11

Ez végre egy épkézláb ötlet. Hogy mennyire lesz kivitelezhető, majd kiderül. De szerintem semennyire. Újgazdag apuka kisgyermeke nem mehetne felsőoktatási intézménybe? Á, kizárt. Vagy vesz a gyereknek egy középfokú nyelvvizsgapapírt tibeti nyelvből.

tisztapista 2013.08.18. 17:58:49

A "nyelvpedagógia" csődje, hogy azzal érvelnek, hogy a német nyelva nehezebb, és azért kell azzal kezdeni.

CSŐD A NYELVTANÍTÁS. A nyelvtant nyomják a gyerekbe, beszélni pedig senki sem tud.

Inkább az angolt kellene folyékony szinten beszélni, és aki akar, (és motiválódik attól, hogy egy nyelven már folyékonyan beszél), az tanuljon másik nyelvet is.

Chigavera · http://pezsma.blog.hu/ 2013.08.18. 17:59:37

Ez az ember egy tökéletesen dilettáns idióta! Honnan a bánatból veszi, hogy a középkorban a legegyszerűbb parasztgyerek is megatnult latinul? Micsoda baromság ez? A legtöbb parasztgyerek anno írni-olvasni sem tanult meg, nemhogy latinul! Még az alsópapság sem tudott latinul misézni! A kisnemesek is jobbára csak pönytyögtek. Hát már minden istenbarma lehet államtitkár?

Acsabi44 2013.08.18. 18:09:13

Ez szerintem kurvára így van.

Aki egyetemre akar menni, az legyen annynira intelligens, hogy már a gimi alatt megtanul angolul/legyen annyira szorgalmas, hogy különórákra jár. Én pl mindenféle különróa nélkül tanultam meg, egyszerűen mert körülvesz az angol nyelv, saját magam érdeke volt hogy megértsem a világot. Érettségire felsőfokú nyelvvizsgám volt.

A másik meg a szakirodalom: Az államtitkár kivételesen nem mondott marhaságot, a szakirodalom kizárólag angolul érhető el.

Dr_utcai_arcos 2013.08.18. 18:19:04

@canahari: "De akinek jó középiskolája sincs, internetje sincs, meg pénze sincs, és a családjának se, és támogató környezete sincs, csak energiája, az akármilyen szorgalmas, akármilyen tehetséges, nem fog nyelvvizsgához jutni." Itt azért állj meg kicsit. HA se net, se család, se támogató, se se se...akkor ez a gyerek NEM jár középiskolába. Max szakmunkásba. 1 vagy 2 évig. Ugyanabba az évfolymba.

coremosh 2013.08.18. 18:25:52

na most ezen debilek nagyresze nem beszel angolul es magyarul is nehezen.

szakmai tudasuk nem acelos

problema megoldo kepesseguk kb 0-hoz kozelit

erkolcsileg kiegtek a szememben

es ezek mondjak meg a tutit

Valaki2 2013.08.18. 18:30:19

Érdekes az egész nyelvvizsga kérdés. Bizonyos szakokon mondhatni alapvetően szükséges egy adott nyelv ismerete, pl. informatikát egyetemi szinten tanulni angol szaknyelv ismerete nélkül nem lehet. De simán el tudok képzelni egy olyan szakokat - pl. tanár, gyógypedagógus, stb. - ahol a végzettek tökéletesen megvannak egész életükben - legalábbis szakmai szinten - idegen nyelvtudás nélkül.

Szóval koránt sem érzem ezt egyszerűnek.

A Rigó utcai nyelvizsgáztatást el kellene felejteni, amit ott kérnek, arra az életben nincs szükség. Nálunk a cégnél - IT - mindenki beszél angolul, németül, nálunk az szükséges a munkához, hogy a külföldi kollégákkal meg tudjuk egymást értetni. Ehhez viszont nincs szükség arra, hogy 10 igeidőben mondjunk mondatokat, kell egy viszonylag bő szókincs, egy alap nyelvtan tudás, és bátorság, hogy beszéljen az ember.

Bambano 2013.08.18. 18:35:48

felesleges ilyen adminisztratív intézkedéseket erőltetni, döntse el a munkaerőpiac, hogy kell-e nyelvtudás vagy sem.

pláne azt felesleges erőltetni, hogy olyan tudásról adjanak számot nyelvvizsgán (pl. rigó utcában a legutolsó, legapróbb-betűs, soha nem használt részek), amiket az élet vagy a munkaadó nem követel meg, de amire meg szükség van, azt nem tanítják, nem mérik.

Bambano 2013.08.18. 18:38:29

a szakirodalomról meg annyit, hogy egy csomó it-s van, aki a szakirodalommal jól boldogul, de egy nyelvvizsgát nem tudna letenni. az idegennyelvű szakirodalom értelmezésének képességét, az ehhez szükséges nyelvtudás szintjét egyenlővé tenni a nyelvvizsga szintjével, szimpla ökörség.

$pi$ 2013.08.18. 18:41:32

@Bambano: "felesleges ilyen adminisztratív intézkedéseket erőltetni, döntse el a munkaerőpiac, hogy kell-e nyelvtudás vagy sem."

A szorzótáblát meg az anatómiát is felesleges erőltetni, a piac majd eldönti, hogy kell -e olyan híd, amelyik nem omlik le és olyan sebész, aki nem öli meg a beteget. :)

Bambano 2013.08.18. 18:41:41

a felsőoktatás csődjének meg nem a nyelvvizsga hiánya az oka, és nem a ponthatárok huzogatása, hanem az, hogy az egyetemnek nincs joga beleszólni abba, hogy ki kerül oda.

az egyetemi felvételi rendszert kellene visszaállítani, nem ezt az érettségi bohóckodós emeltszintűs marhaságot erőltetni. kamu az egész.

utána meg ha bekerülsz egy tényleg rendes egyetem tényleg rendes szakjára, akkor első héten tudásszint felmérőt irattatnak veled, és plusz órákat írnak elő, ha nem jött össze. ez jól láthatóan a nem létező felvételi pótlása.

$pi$ 2013.08.18. 18:43:53

@Bambano: "a szakirodalomról meg annyit, hogy egy csomó it-s van, aki a szakirodalommal jól boldogul, de egy nyelvvizsgát nem tudna letenni."

Tegyük hozzá, hogy ezekről az emberekről általában mások mondják, hogy nem tudják letenni a vizsgát és maguk állítják, hogy boldogulnak a szakirodalommal.

Amúgy annak az informatikusnak, aki nem tudja megbeszélni a munkát egy indiai, egy kínai meg egy amerikai kollégával, annak nem sok jövője van. :(

strucc007 2013.08.18. 18:50:09

@$pi$: Ez igy van. Annak ellenere, hogy full angol kornyezetben elek/dolgozom kulfoldon, meg nekem is eltart neha 10-20 percig, mig megszokom a nem ritkan nagyon strange indiai akcentust. Az amerikaival nincs gondom, sot, rengeteg amcsi kollegam van, inkabb a fenkolt es neha mar olyan melegnek tuno british akcentussal vannak gondojaim. A multkori angoliai kiruccanasom alatt majdnem megkerdeztem, hogy nem beszelnek-e egy proper english-t, mert az ottani elegge vicces, gayish :P

Mária 2013.08.18. 18:53:12

@canahari:

"Az éhező gyerekek százezreiről beszélek, te idióta, "

Idióta a mocskos anyád.

strucc007 2013.08.18. 18:54:48

Engem ugyan nem erint a tema, de nem ertek egyet a nyelvvizsga nyomasaval. Akinek szuksege van az idegen nyelvre, vagy meg akar tanulni, majd megtanulja, akinek nem, azt minek szivatni?

tisztapista 2013.08.18. 18:55:14

@Valaki2: "Ehhez viszont nincs szükség arra, hogy 10 igeidőben mondjunk mondatokat, kell egy viszonylag bő szókincs, egy alap nyelvtan tudás, és bátorság, hogy beszéljen az ember. "

Erről beszéltem én is.
+1

Mária 2013.08.18. 18:58:20

@canahari:

"De akinek jó középiskolája sincs, internetje sincs, meg pénze sincs, és a családjának se, és támogató környezete sincs, csak energiája, az akármilyen szorgalmas, akármilyen tehetséges, nem fog nyelvvizsgához jutni."

Elárulok egy nagy titkot: akinek mindez nincs, az egyetemre se fog bekerülni.

Sőt, nem is akar. Eszébe se jut.

És mindenki jobban tenné, ha békén hagynák őket, hogy a putriból ne az egyetemre vágyakozzanak, mert az nem megy. Az megy, hogy generációnként egyet-egyet lépjenek előre, minden területen.

Persze ha ezt betartanánk, akkor le kellene szakadnia az állami csöcsről a hozzád hasonló élősködőknek, akik a szegények nyomorából élnek, körülöttük fontoskodnak, az életképtelen ötleteléseikkel maguk is fenntartva a nyomort.

strucc007 2013.08.18. 19:01:03

@Valaki2: Az igaz, hogy ahhoz, hogy megertetsd magad egy idegen nyelven, nincs szukseg 10 igeidore, de szerintem tok ego, ha mar hasznalsz egy nyelvet es azt nem jol teszed, vagy legalabbis nem tanulsz azoktol, akik azt anyanyelvi szinten beszelik. Az angol szerintem a legkonnyebb nyelv, logikus, es konnyen megtanulhato, mert mindenhonnan omlik ez a nyelv.

Bambano 2013.08.18. 19:01:29

@$pi$: minél jobban beszélném az oxfordi angolt, annál kevésbé tudnám megbeszélni a bajomat az indiai kollégával...

ettől függetlenül az az elképzelés, hogy mindig mindenkinek külföldi kollégákkal kell beszélnie angolul, téves. van matávos távközlési mérnök haverom, aki életében nem fog két szót mondani összesen angolul, de a munkáját jól ellátja. és ez nem a kivétel, hanem az átlag.

Valaki2 2013.08.18. 19:02:52

@strucc007: amatőr vagy. A francia, akiről azt hiszed, hogy angolul beszél, közben kiderül, hogy ő igazából franciául, csak angol kötőszavakkal, na, az a kihívás :))))

Mária 2013.08.18. 19:06:36

@Ándi bácsi:

"a ROTFL és más vizsgák nemzetköziek"

ROTFL vizsgát hol lehet tenni?

És utána mennyi idő múlva lehet jelentkezni az ROTFLMAO szintűre?

$pi$ 2013.08.18. 19:11:01

@Bambano: "van matávos távközlési mérnök haverom, aki életében nem fog két szót mondani összesen angolul"

És egész életében a matávnál fog dolgozni? Kötve hiszem. Soha nem mondja neki a főnöke, hogy "hívd fel őket és kérdezd meg"? Soha nem monják neki, hogy "jövő héten továbbképzés stockholmban"?

Nem nagyon hiszem, nem ilyen irányba halad a világ.

@strucc007: Rám a kínai volt döbbenetes hatással. Persze nyilván azok közt is vannak olyanok, akik jól beszélnek, de akik nem, azok nagyon érthetetlenek tudnak lenni.

strucc007 2013.08.18. 19:11:15

@Valaki2: Azert ilyen helyzetben meg nem voltam. Angolul mar probaltam tarsalogni francia IT-sekkel. Szinte lehetetlen. Ok jol megertik, az en amcsi ankentusom, de en alig az o fraciajukat, legalabbis elteli jopar perc, mig raall a fulem. Sokkal rosszabb, mint az indiai, de az sem piskota.

Valaki2 2013.08.18. 19:11:49

@strucc007: itt megint arról van szó, hogy milyen szinten van szükséged a nyelvre, és milyen szókinccsel? Én elég sokat olvasok angolul, de rétegtémát, ami engem érdekel, ha mondjuk a konyhai eszközökről, kertészetről, betegségekről, stb. kérdeznének angolul, lehet, hogy teljesen hülyén érezném magam, mert ezekről a témákról sosem kellett beszélgetnem, se olvasnom. A másik az akcentus. Addig gondolja az ember, hogy ő tud angolul, amíg nem hallgat meg egy igazi brit jómunkásembert beszélni. Merthogy azok is angolul beszélnek, csak "érdekesen".
Szóval szép és jó dolog, ha az embert érdekli egy adott nyelv, egy adott ország kultúrája - vagy annak hiánya :)) - de a idegennyelv véleményem szerint egy átlag munkás számára arra kell, hogy külföldiekkel tartva a kapcsolatot, megoldja a problémát. Őt ezért fizetik, nem azért, hogy gyönyörű körmondatokat tudjon szerkeszteni. Erre a bölcsészeket tartjuk.

Valaki2 2013.08.18. 19:13:14

@$pi$: a kínai angol, na azt is imádjuk. Ott méginkább az az érzése az embernek, hogy ez kínaiul beszél, és tényleg :)

zila5 2013.08.18. 19:13:48

Én el nem tudom képzelni azt, hogy manapság egy középiskolás fiatal ne érezne ellenállhatatlan vágyat arra, hogy értse, hogy miről énekel a kedvenc bandája, hogy mit magyaráznak a külföldi játékostársai a neten vagy hogy ne kelljen feliratokat böngésznie a letöltött filmek alatt vagy a youtubeon, ahelyett, hogy a képet élvezné. Az egész életüket át meg átszövik az angol kifejezések, szerintem már csak ezért is teljesen kézenfekvő, hogy igenis, értsék ezt a nyelvet.

Bambano 2013.08.18. 19:17:09

@$pi$: kössed nyugodtan. de a valóság az, hogy az összes Magyarországon működő cég összes dolgozóját figyelembe véve a zömének valójában nincs szüksége nyelvvizsga szintű nyelvtudásra.

Láttam olyat is, hogy egy nagy cég nagy részlegében összesen egy darab ember volt, aki nem beszélt magyarul. ilyenkor az a normális, hogy 200 magyar miatta elkezd angolul beszélni? nem, ilyenkor az a normális, hogy azt az egyet kivágják a fenébe, és nem szivatnak 200 embert ilyen felesleges marhaságokkal.

Láttam közszolgákat is dolgozni, azoknak se volt valós szükségük a nyelvvizsgára.

Ez az egész nyelvvizsga lobbi egy atom módon túldimenzionált valami. Fentiekkel nem akarom azt állítani, hogy egyetlen vállalat sincs, ahol valós szükség van rá, de azt igen, hogy a vállalatok többsége nem olyan, hogy az általános nyelvvizsga-kötelezettségnek értelme legyen.

Ezt persze könnyebben látná egy olyan ember, aki látta már a Budapest vége táblát, nem csak a Balaton felé menet. Vagy tudná, hogy az ország kicsit nagyobb, mint pest, meg az általa ismert másik két megyeszékhely.

2013.08.18. 19:20:52

@Mária: pejsze. ők ne vágyakozzanak az egyetemre, de te azért bizonyára fenntartanád magadnak a jogot, hogy neked azért szabadjon...
... el nem tudom mondani, mennyire megvetem azt a fajta embert, amilyen te vagy.

Anyámról pedig lehet leszállni, amíg én sem veszem a szádra a tiédet.

balage_81 reloaded (törölt) 2013.08.18. 19:21:43

@$pi$: "A szorzótáblát meg az anatómiát is felesleges erőltetni, a piac majd eldönti" - elsőre nem rossz analógia, de amíg a piac elfogadja a nem tökéletes nyelvtudást is, addig a vizsgabiztos nem és itt bukik az egész hasznossága.

@Mária: rólad eddig is tudtuk, hogy egy hitvány féreg vagy, de most már büszkélkedsz is vele?

fénycsepp 2013.08.18. 19:22:01

ha már a kormány sok nyelvtanár életét megkeserítette (ld. céges oktatás), akkor legalább lesz kit felkészíteni a nyelvvizsgára:D amúgy meg nem értek ezzel együtt, mert a vizsga komplex tudást mér, és az egyetemen olvasni kell a szakirodalmat, már akinek kell.

egy nyelvtanár

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:23:35

@Valaki2:

A Rigó utca már a múlt. Persze az tényleg vicces volt. Nekem a spanyol ANYANYELVŰ ismerősömet meghúzták a Rigó utcában a spanyol nyelvvizsgán. A Rigó utca az nem nyelvvizsga volt, hanem idegen nyelvű műveltségi teszt valójában.

2013.08.18. 19:23:54

@Dr_utcai_arcos: Igen? Ne mondd! Ha kevesen is, de vannak ilyen srácok. És azt gondolom, hogy amíg 1 ilyen ember is van, addig meg kell adni neki a lehetőséget, különben egy tehetséggel, egy normális életű emberrel, aki jobbíthatja a környezetét és még feljebb viheti a családját, kevesebb. Én azt gondolom, hogy aki a sz*rból ki tud mászni saját erőből, azt nem szabad elveszteni.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:26:16

@Chigavera:

Alapszinten mindenki tudott latinul. Ez tény és igaz egész Nyugat- és Közép-Európára. Kelet-Európára meg csak azért nem igaz, mert ott a templomban nem használták a latint.

$pi$ 2013.08.18. 19:28:58

@Bambano: "kössed nyugodtan. de a valóság az, hogy az összes Magyarországon működő cég összes dolgozóját figyelembe véve a zömének valójában nincs szüksége nyelvvizsga szintű nyelvtudásra."

A szokásos eljárás az, hogy nem tanulnak meg angolul, aztán azt mondják, hogy soha nem is volt rá szükségük. Akik megtanultak, azok soha nem mondják, hogy felesleges volt, soha nem tudták használni semmire.

Persze, nem halnak bele a nyelvtudás hiányába, egyszerűen csak nem kapnak előléptetést, nem mennek külföldre és nem váltanak munkát a jobb fizetés érdekében.

Mária 2013.08.18. 19:30:04

@balage_81 reloaded:

Arról is én tehetek, kicsim, hogy nem tudod, mit jelent az ROTFL?

Valaki2 2013.08.18. 19:30:59

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:

Honnan veszed, hogy alapszinten mindenki beszélt latinul? Valami forrás erre?

balage_81 reloaded (törölt) 2013.08.18. 19:33:47

@Mária: a témával kapcsolatos érzéketlenségedről beszélek te szerencsétlen. megkeseredett szarházi vagy, aki másoknak is ártani akar, ha már neki mindene el lett baszva

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:35:21

@Valaki2:

A lakosság 99 %-a járt templomba és a lakosság 80 %-a latin rítusú katolikus volt, ott meg latinul ment minden.

Az iskolákban pedig a latin tárgy volt.

Aztán az ország hivatalos nyelve 1844-ig a latin volt. Mindenkire valamennyi ráragadt.

Nem mondom, hogy a jobbágy este lefekvés előtt a gyertyafénynél római költőket olvasott, mert ez nyilvánvalóan nem igaz, de értett annyira a latinhoz, mint manapság egy átlagos számítógépes felhasználó az angolhoz.

Bambano 2013.08.18. 19:36:27

@$pi$: itt nem arról van szó, hogy aki megtanult angolul, szerinte használta-e, helyes volt-e.

Hanem arról, hogy attól, hogy valaki úgy került be a felsőoktatásba, hogy nincs nyelvvizsgája, még simán lehet jó szakember, aki hasznos termelő dolgozója lehet az államnak, és egy nyüves nyelvvizsga papír miatt ezt megtagadni tőle tévedés.

"egyszerűen csak nem kapnak előléptetést, nem mennek külföldre és nem váltanak munkát a jobb fizetés érdekében.": ez egyrészt találgatás kategória, másrészt külföldre az megy, akinek olyanok az ambíciói, munkahelyet is dettó az vált. A kormány akarja előírni mindenki számára, hogy milyen legyen az ambíciója? komolyan?

Mária 2013.08.18. 19:36:33

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:

"A Rigó utca az nem nyelvvizsga volt, hanem idegen nyelvű műveltségi teszt valójában."

Nekem 2 nyelvből van Rigó utcai középfokú vizsgám, egy nyugati és egy szláv nyelvből, de nem mondhatnám, hogy szemetek voltak, egyáltalán nem.

Nem lehet, hogy a szokásos mindig-más-a-hibás attitűd köszön vissza azoknak a véleményéből, akik nem tudták megugrani a szintet?

Kivételek nyilván vannak, de azt nehezen hiszem, hogy mindig mindenkivel szemetek voltak, amíg ők voltak "A" nyelvvizsga központ.

1001nappal 2013.08.18. 19:37:20

@Mária:
"Bocs, de a társadalom hülye lenne minden középiskolás mellé alanyi jogon állítani egy magán nyelvtanárt."
Ha már olyan hatalmas az arcod, megtanulhatnál számolni is. Az állam igenis jobban járna, ha magántanárt adna minden középiskolás mellé. A közoktatás tanít ugyanis angolt a legdrágábban, ha az eredményes nyelvtanulás költségét kiszámoljuk. Csak azt az adófizetők pénzéből pazarolják el, ezért nem zavar senkit.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:37:35

@Mária:

Érzéketlen vagy! A szegénysorsú emberekre nem gondolsz, akik nem tanulhattak és ezért nincs meg a ROTFL-nyelvvizsgájuk? Szóval ne légy ennyira büszke, hogy neked megvan.

:-)

Mária 2013.08.18. 19:38:15

@balage_81 reloaded:

A megkeseredettség a te kommentjeidből süt.

$pi$ 2013.08.18. 19:39:53

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "de értett annyira a latinhoz, mint manapság egy átlagos számítógépes felhasználó az angolhoz."

A nemesség, az tudott annyira latinul, de a jobbágyok nyilván nem. Eszükbe sem jutott latinul próbálkozni, ha többnyelvű vidéken éltek, a városi polgárok, azok is inkább egymás nyelvét tanulták meg és keverék nyelven beszéltek.

A nemesek akkor beszéltek/leveleztek latinul, ha politikáról, országos ügyekről volt szó, némelyikük legendásan rosszul beszélve a latint.

A köznép a templomban a misét nem értették, a bibliát sem, azért is kellett reformokat bevezetni az egyházba: hogy egyáltalán értsék az emberek, hogy miről van szó.

balage_81 reloaded (törölt) 2013.08.18. 19:41:46

@Mária: tahókkal már csak így lehet beszélni

"Ez már csak így megy.

A szülők hülyesége miatt mindig a gyerekek bűnhődnek. "

ezek után írd ki magad nyugodtan a társadalomból, remélem a te gyereked is bűnhődik majd a te hülyeséged miatt

repecs 2013.08.18. 19:41:56

Senki nem látja a valóságot? Egy olyan országban tanulni ahol a tanárok, orvosok vicc bérért dolgoznak. (Pedig van nyelvvizsgájuk) Meg mindenki így diploma úgy diploma. Egy élhető világban egy átlagos tudású átlagos szorgalmú embernek egy 2 gyermekes családot el kellene tudni tartani. De a diplomás nyelvvizsgás politikusok és a diplomás bankárok az ügyvédek a bírók meg ki tudja még kik a fene nagy eszükkel ezt a káoszt teremtették a világban. Itt szerintem a józan paraszti és az erkölcs hiányzik nem a sok diploma meg a nyelvvizsga.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:41:56

@Mária:

Nekem személyes gondom nem volt rigóékkal, 5 nyelvvizsgám van tőlük, 3 felső, 2 közép. Viszont a módszerük nevetséges volt, nem a nyelvtudást tesztelték, hanem a ténybeli tudást.

Az ismerősöm elé tettek egy képet egy egyiptomi piramisról, hogy beszéljen róla. Az ismerőst sosem érdekelte a törtánelem, kinyögött 1 mondatot. S elégtelent kapott. Pedig egy nyelvvizsgán nem lehet cél annak megállapítása, hogy a vizsgázó művelt-e vagy sem. Ugyanis egy műveletlen bunkó is tökéletesen beszél saját anyanyelvén, de idegen ntelven is beszélhet akár anyanyelvi szinten is.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:44:10

@repecs:

"Egy olyan országban tanulni ahol a tanárok, orvosok vicc bérért dolgoznak."

Ezen az alapon a világ 90 %-ának pusztulnia kellene. Hiszen a világ legmagasabb életszínvonalában alig az országok 15 %-a tartozik.

Hozzáteszem: a magyar bérszint MAGASABB a világátlagnál. Szóval ezen az alapon mit tegyen a fél világ, ahol a magyar fizetések magasnak számítanak?

Mária 2013.08.18. 19:44:53

@1001nappal:

"Az állam igenis jobban járna, ha magántanárt adna minden középiskolás mellé. "

Ja, meg garantált alapjövedelmet, örök életet és ingyen sört.

Egyéb kívánság?

És akkor most én kérdeznék:

Aki általános iskola 4. osztályában elkezd tanulni egy nyelvet, az a középiskola befejezéséig, vagyis 9 év alatt hogy a bánatba nem tud annyit megtanulni, hogy letegyen egy középfokú vizsgát, ami azért, el kell ismerni, nem éppen egy kihívás egy átlagos 100+ IQ-val bíró embernek.

Aki erre nem képes, arra kár volt 9 éven át a nyelvtanárok bérét pazarolni.

$pi$ 2013.08.18. 19:45:05

@Bambano: "A kormány akarja előírni mindenki számára, hogy milyen legyen az ambíciója? komolyan? "

Szerintem a nyelvtudás nemzetgazdasági fontosságú kérdés. Nagyon fontos, nem lehet túlbecsülni a fontosságát.

Fejlett országokban (persze nem mindet ismerem) a középiskolások nagy része (majdnem mind) megtanul megszólalni angolul. Ez kell a versenyképességhez, iparhoz, tudományhoz, turizmushoz.

Plusz alapfokon kötelezővé tenném valamelyik környező ország nyelvét is (szlovák, román, mittumén). Jónapot, üdvözlöm, miben segíthetek, kérem... nem ördöngösség, heti egy órában pár félév alatt megvan.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:46:03

@MolnarErik:

De, szükség van rá, azonban ennek nem kell, hogy része legyen a felsőfokú oktatás.

$pi$ 2013.08.18. 19:47:01

@Mária: Mária, megdöbbenve és megrökönyödve olvasom amit írsz. Az életben először egyetértek veled. :) Nem loptad a nicket ugye? :)

Amúgy te tényleg nyelvtanár vagy? Valahol olvastam...

Valaki2 2013.08.18. 19:48:09

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:

szóval: Mária Terézia vezette be az egységes oktatási rendszert, melyben 4 elemi után jött a kisgimnázium. A 4 elemiben írni, olvasni és számolni tanultak, latinul a kisgimnáziumba kezdtek tanulni. Ez 1775-ben volt.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:48:12

@$pi$:

Szerintem is az angolt kellene kötelezővé tenni, ez napjaink latinja. S aki akar más nyelvet is tanulni, az tegye szabadon, válasszon egy második nyelvet: német, spanyol, francia, latin, orosz, vagy éppenséggel lehet román, szlovák, szerb is.

bigmax 2013.08.18. 19:48:41

Nagyon igaz ,hogy az egyetemen azokon a szakokon ahol a szakirodalom csak angolul tanulható ott létkérdés az angol ismerete...de aki már olvasott ilyet az tudja ,hogy minden szakmának megvan a saját szakszókincse ami olyan messze van a középfokú c-től mint a parasztgyerek a latintól.

Mária 2013.08.18. 19:48:50

@balage_81 reloaded:

"ezek után írd ki magad nyugodtan a társadalomból, remélem a te gyereked is bűnhődik majd a te hülyeséged miatt"

Én csak azt látom, hogy te vagy az, akinek mentálisan hogy úgy mondjam, instabil megnyilvánulásai vannak.

Nehéz gyerekkorod lehetett.

Mária 2013.08.18. 19:49:48

@$pi$:

"Amúgy te tényleg nyelvtanár vagy? "

Egészen biztosan nem.

Joszip Zsugás Vili (törölt) 2013.08.18. 19:50:33

@Mária: "Ha meg a szülők még ennyit se képesek tenni a gyerekük jövőjéért, akkor a kedves szülőkre tessenek mutogatni, ne az államra, ne a társadalomra, meg nyafogni, hogy miért nincs minden ingyen. "

Hamar változik a véleményed.... korábban az ózdiaknak bezzeg járt az ingyen víz, ugye?

1001nappal 2013.08.18. 19:50:52

@Mária:
A tényekkel ne törődj. A közoktatásnak egy B1 és B2 közötti nyelvtudás előállítása közel egymillióba kerül. Magántanárnál ugyanez kijön a feléből.

repecs 2013.08.18. 19:51:13

@$pi$: Persze Afrikában is bankokban is milyen jó hogy tudnak angolul fel is zárkóztak.

$pi$ 2013.08.18. 19:51:51

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: Egyetértek. Viszont Magyarország nagyon függ a németektől is. Elképzelhetőnek tartom, hogy bizonyos körökben a német nyelv léphet az angol helyébe. Sokan meglepően jól elvannak a némettel... nem tudom, gondolom statisztikákat kellene csinálni.

MolnarErik · http://heraldika.blog.hu/ 2013.08.18. 19:52:50

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Ez a hozzátevés a felsőoktatás lényege. " Pontosan, a felsőoktatásé.
Lehetne az is az egyetemi felvételi, h a diákok beadják a diplomamunkájukat, leállamvizsgáznak, és már egyből meg is kapják a diplomát. Így az egyetemek is olcsóbban kijönnének.
Amíg a gimnáziumokban rendesen oktattak (ezen azt értem, h nem fejezhetted úgy be, h nem tudtál ógörögül) ógörögöt, ezt elvárták az egyetemen is, amikor már csak latint, akkor már csak azt várták el, és amikor már azt sem, azt sem várták el, annyira, h akkor kezdték el az egyetemisták számára lefordítani a klasszikusokat. Tehát a felsőoktatás eddig mindig (és nem csak az átkosban) a középoktatás kimenetéhez igazodott, mert ez így természetes.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 19:53:13

@repecs:

Igen, ez jó megoldás.

1 szomszéd erősen a magyar szint alatt van, a magyar negyedén.

2 a magyar szint kétharmadán van.

2 ország megelőzi a magyar szintet, 10-30 %-kal.

1 ország meg a magyar szinte másfelén van.

1 meg a magyar szint tripláján.

$pi$ 2013.08.18. 19:53:26

@repecs: "Persze Afrikában is bankokban is milyen jó hogy tudnak angolul fel is zárkóztak."

Nem mondtam, hogy a nyelvtudás elégséges feltétel, szerintem csak szükséges. Másrészt viszont egy afrikai állam igen sokmindenben különbözik egy európai államtól, nem hiszem, hogy jó példa lenne.

balage_81 reloaded (törölt) 2013.08.18. 19:53:34

@Mária: jogodban áll tévedni, ahogy mindenkinek. nem is várnám, hogy megértsd, amit írok, vagy jól analizálj engem. azt esetleg igen, hogy ha már nem látod a közoktatás igazi arcát, érzéketlen és láthatóan tájékozatlan vagy pl az alsóbb rétegek életét illetően, legalább ne büszkélkedj vele. de látom sokat vártam, van ilyen...

$pi$ 2013.08.18. 19:54:47

@Mária: "Egészen biztosan nem."

Mindegy, valaki írta régebben.

tobias2 2013.08.18. 19:57:05

@tlvajferi: "hol van itt a romagyerekek esélyegyenlősége?" Hol, hol? Hát ők már ab start beszélik a roma valamelyik változatát, von hausaus kétnyelvűek!

MolnarErik · http://heraldika.blog.hu/ 2013.08.18. 19:57:45

@canahari: igen, az egyszerű a falusi gyerekek kb olyan arányban fognak egyetemre járni, mint amilyen arányban a középkori jobbágygyerekek megtanultak latinul.

Bambano 2013.08.18. 19:58:31

@Mária: azért az nem teljesen úgy van, hogy a szülők ennyit se képesek megtenni... Mifelénk egy rendes fizika korrepetáló óra, ami ér is valamit, 6 rugó/alkalom, heti egyet illik. egy normálisabb angol óra privát tanárnál, ha egyben kifizeted előre a hónapot, akkor 20-22k között megáll. ha a gyereknek szeretnél mást is adni, mint a nagy rohanás az érettségi felé, akkor pl. elküldöd zeneórára, zongorára, gitárra, az is egy huszas.

havi 40-50-60k-t simán el lehet költeni egy gyerekre, és ez csak az iskolán kívüli dolog, akkor még nem beszéltünk arról, hogy egyen, ruházkodjon, buszbérletet vegyen, stb. stb. mindez ugye adózás utáni zseton, tehát kellene keresned vagy 300-350k-t bruttó, hogy a gyerekednek rendes útja legyen az érettségi és az egyetem felé. Meg amit magadra költesz.

na ezt azért a családok többsége nem bírja, pláne nem egynél több gyerekkel.

Elijah_Baley 2013.08.18. 19:59:18

ez a klinghammer a középkori tanulatlan prosztó, ámbátor latinul tökéletesen beszélő parasztok seregeit űberelő hüjeségeket tud mondani minden egyes megnyilatkozásánál, kezdek felnézni rá :)

MolnarErik · http://heraldika.blog.hu/ 2013.08.18. 20:00:53

@Egy igaz ember: Az egyetemen elvárás az idegen nyelvű szakirodalom ismerete, ez nem egyenlő azzal, h a felvételhez kérik a nyelvvizsgapapírt.

repecs 2013.08.18. 20:01:26

@$pi$: Francia országban milyen sokan beszélnek Angolul? Jobb lenne nekik ha többen beszélnének?

Mária 2013.08.18. 20:02:26

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:

"Az ismerősöm elé tettek egy képet egy egyiptomi piramisról, hogy beszéljen róla. "

Kék ég, hőség, pálmafák, teve, rabszolgák, háromszög, homok, arabok, terroristák, muszlim nők, egyenjogúság, emancipáció, kis kockák, építkezés, hastánc, arab zene, datolya, oázis, fáraó, túlvilág, múmia, a múmia visszatér, kalandfilm, nap, napisten, papirusz, Nílus, sivatag, skorpió, egyistenhit, többistenhit, kibelezés, agyat orron keresztül, szarkofág, feltámadás, Antonius és Kleopátra, háború, szomjúság, víz, szegénység, éhezés, turista, bazár, mentatea, aranyékszer, gyerek, piszkos, tiszta, kéreget, szamár, terepjáró, tengerpart, veszélyes, népszerű.

MolnarErik · http://heraldika.blog.hu/ 2013.08.18. 20:02:53

@közmunkás bérkommentelő: Klinghammer egyszerűen csak elitista, és a nem elit gyerekeit ki akarja zárni a felsőoktatásból. Nem kell félni, nem sokára a középfokúból is ki lesznek, a közmunkához úgy sem kell.

$pi$ 2013.08.18. 20:03:15

@repecs: "Francia országban milyen sokan beszélnek Angolul? Jobb lenne nekik ha többen beszélnének?"

Franciaországban mindenki beszél franciául. Magyarországon meg nem mindenki beszél franciául. :)

repecs 2013.08.18. 20:04:17

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: én nagyon másként látom, nem tudlak/akarlak meg győzni. Te így látod én meg máshogy.

Mária 2013.08.18. 20:09:32

@Bambano:

Szerintem ha valaki középiskolában 4 évig tanul egy nyelvet, és a szabad idejében otthon is foglalkozik vele a házi feladatokon kívül is heti szinten 10-12 órát, az különórák nélkül is fel tud készülni a középfokú nyelvvizsgára.

Legfeljebb az utolsó fél évben kell mellé valaki, hogy a szóbeli rutint megszerezze.

A nyelvtanulásban nincsenek átlagos ésszel kibogozhatatlan öszefüggések. Semmi más nem kell hozzá, csak szorgalom, érdeklődés, kitartás, memória, türelem.

Különóra, magántanár nem kell.

$pi$ 2013.08.18. 20:10:19

@Mária: Egyiptomban soka homok, ami egy igen fontos építőanyag. A téglákat...

Egyiptomban folyik a Nílus. A folyók nagyon fontosak, mert például hajózni lehet rajtuk. A nagyapám hajós volt...

Egyiptomban fáraók voltak, ellentétben például magyarországgal, ahol nem voltak fáraók, csak királyok. Mátyás király például...

Ez egy szép fénykép, én is szeretek fényképezni. Ahogy elnézem ezt egy 300 milliméteres teleobjektívvel csinálhatták...

A nyelvvizsgán beszélni kell, a képek meg a témák azért vannak, hogy el lehessen kezdeni a beszélgetést, baromira nem szokták azt mondani, hogy "ne erről beszéljen". Viszont ha valaki meg sem nyikkan, akkor kérdezgetnek, hogy átsegítsék a csávót a kezdeti nehézségeken és itt szoktak kezdődni a bajok.

MolnarErik · http://heraldika.blog.hu/ 2013.08.18. 20:13:11

Azért egyes itteni vélekedésekkel ellentétben Klinghammer jól mondta, amit mondott, az egész középkor folyamán volt pár tucat parasztgyerek (még arra is vigyázott, h nehogy jobbágyot írjon), aki bármiféle közoktatás nélkül megtanult latinul, pap lett belőle, és nem kellett a földet túrnia.
Erre lehet most is felkészülni. Ez a hivatalos oktatási program.

Mária 2013.08.18. 20:13:35

@balage_81 reloaded:

"érzéketlen és láthatóan tájékozatlan vagy pl az alsóbb rétegek életét illetően,"

Öt évig dolgoztam egy cigány közösségben.

De te biztosan jobban tudod, mint én, hogy hogyan élnek a halmozottan hátrányos helyzetű emberek.

2013.08.18. 20:14:25

Én informatikus vagyok és gyakorlatilag netről / filmekből tanultam az angolt.
Szerintem annak is menni fog akit suliban tanítanak, ha kicsit is akarja.

Nagyon helyes dolgokat mondtak, a kivitelezés biztos szokás szerint béna lesz, de még így is jó lenne, hogy ne csak egyetem végén kérjenek nyelvtudást. Főleg ha az angol az.

Bambano 2013.08.18. 20:16:17

@Mária: szerinted. a valóság ezzel szemben nem az, hogy heti 12 óra, ami napi 2.4, mert ha van napi 7 rendes órája, 1-2 extra órája (fakultáció, stb), házifeladata, 12-ben érettségire készülése, stb. akkor erre még napi 2.4 óra nyelvtanulás akkor sem férne rá, ha 32-34 órából állna egy nap.

Az iskolában pedig ki lehet fogni olyan pedagógust, akikre tyúkokat nem bíznék, nem gyereket... ha ilyet sorsoltak neked, akkor bizony különórára fogsz menni, mert nincs más út.

a nyelvtanulásban pont az a lényeg, hogy le kell nyelned ésszel nem kibogozható dolgokat. pláne egy olyan abszolút logikátlan, lepusztult gagyi nyelvnél, mint az angol. ettől nehéz.

Mária 2013.08.18. 20:17:15

@Joszip Zsugás Vili:

"Hamar változik a véleményed.... korábban az ózdiaknak bezzeg járt az ingyen víz, ugye?"

A két problémával kapcsolatban kifejtett két véleményem semmilyen ponton nem mond ellent egymásnak.

$pi$ 2013.08.18. 20:17:48

@Bambano: "egy olyan abszolút logikátlan, lepusztult gagyi nyelvnél, mint az angol"

Hát nem azért mondom, de az angol sokkal logikusabb mint a magyar. Sokkal!

Elijah_Baley 2013.08.18. 20:18:22

@MolnarErik: igen, ebben az olvasatban tökéletesen értelmes a megnyilatkozása.
csak riasztó.

$pi$ 2013.08.18. 20:21:45

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Ez komolytalan. Minden nyelv egyformán logikus."

A fenét.

bigmax 2013.08.18. 20:23:29

@$pi$: Nem tudom igazad van-e de mintha a Nobel-díjasaink a sikerük titkáról azt mondták ,hogy azért volt lehetséges ,mert a magyar nyelv hasonlít a matekhoz...tudom ez rég volt de ők állították.Ha pl Wigner hazudott akkor igazad van.:)

balage_81 reloaded (törölt) 2013.08.18. 20:25:24

@Mária: akkor leszel szíves nem írni hülyeségeket

"Az igazságtalanságokat meg saját erőből lehet kompenzálni.

Picsogni is lehet pluszmunka helyett. "

ja, a csóró proli majd megtanul az internetről angolul, mert bár a szülei leszarják őt és a nyelvvizsgáját, van otthon fasza internet és meg lehet tanulni, csak akarni kell. egyébként jellemzően nem a hátrányos helyzetű picsog. mi picsogunk helyette, az ő érdekében, hogy ne maradjon hátrányos helyzetű. magas ez neked, látom.

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 20:25:52

@Bambano: az angol nehez? Ma is tanultam valamit.

$pi$ 2013.08.18. 20:29:13

@bigmax: "Ha pl Wigner hazudott akkor igazad van.:) "

Jajj, ne már. Azt is mondják, hogy "ki korán kel, az aranyat lel", aztán mégsem panaszkodsz, hogy reggel korán keltél és mégsem találtál aranyat, ugye?

A magyar nyelv szókincse az angol nyelvéhez képest brutálisan nagyobb (tudom, megmértem).

A magyar nyelv ragozása és igekötői brutálisan bonyolultabbak mint az angol nyelvvé (mondjuk vagy két nagyságrenddel több van belőlük).

A nyelvtant nehéz lenne összehasonlítani, de nagyjából egy nagyságrendben lehet a bonyolultságuk.

Az angol nyelvről midnenki tudja, hogy a többi nyelvhez képest az alaptudást sokkal egyszerűbb megtanulni (később lesz nehezebb). Ez is jól mutatja, hogy sokkal kevesebb benne a kivétel, jobban követi a szabályokat, ergo logikusabb.

könyvjelző 2013.08.18. 20:29:31

lehet, hogy már írta valaki (nem volt erőm végigolvasni, bocs), de a középkorban (sem) tanult meg minden parasztgyerek (sem) latinul. a középkorban a parasztgyerek írni-olvasni sem tanult meg, legfeljebb kapálni, szántani...

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 20:31:12

@$pi$:

"A magyar nyelv szókincse az angol nyelvéhez képest brutálisan nagyobb"

Ez nem igaz. Történetesen az angolnak nagyobb a szókincse. Bár egyébként az összehasonlításnak sok értele nincs.

bunk0 2013.08.18. 20:31:33

A mai világban egy közepesen érdeklődő és értelmes, egészséges fiatal 18 éves korára gyakorlatilag magától is megtanul angolul. Amelyik erre nem képes az lehet hogy tényleg nem való egyetemre.

$pi$ 2013.08.18. 20:32:45

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Óriási tévhit, amit írsz. "

Speciel egészen biztosan többet tudok erről mint te. Éveken keresztül dolgoztam azon, hogy a magyar és angol nyelv nyelvtanát és ragozási szabályait párhuzamos rendszerbe összegyűjtsem. Több tízezer nyelvtani szabályt és szintén több tízezer ragozási szabályt gyűjttem ki. Szépen párhuzamosan, egymás mellé rendezve, sok millió példamondat alapján. Az angol nyelv sokkal egyszerűbb.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 20:33:02

@$pi$:

"A magyar nyelv ragozása és igekötői brutálisan bonyolultabbak mint az angol nyelvvé"

Ami teljesen természetes, mivel az angol és a magyar két egész más típusú nyelv strukturális szempontból. A kínai meg még az angolnál is egyszerűbb ragozás szempontból, mert de facto nulla benne a ragozás. Van ennek bármilyen jelentősége?

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 20:34:52

@$pi$:

S hol ez a munkád?

Egyébként én nyelvész vagyok eredetileg, s amit mondasz, az egy tipikus mítosz.

Elev butaság ez a "több tízezer szabály", mert nincs annyi. Még ezer sincs.

bigmax 2013.08.18. 20:35:06

@$pi$: A hazug Wigner még azt is elárulta ,hogy ő mindig magyarul számolt és gondolkodott.(Még akkor is amikor a Stanfordon dolgozott.)Kár ,hogy nem találkozott veled,mi mindent tanulhatott volna tőled.:)
Igazad van ,csak a kapzsik kelnek korán.:D

könyvjelző 2013.08.18. 20:35:07

egyébként némettanárként is azt gondolom, hogy angolul tudni a mai világban alap. a német, spanyol, olasz, orosz, francia, kínai... számít igazi idegen nyelvtudásnak, mivel a jobb állásoknál, pályázatoknál, egyetemi kurzusokon természetesnek veszik, hogy az ember tud angolul. ezt már az általános iskolában meg kellene tanulni, de legkésőbb a nyelvi évben (15 évesen), amit egyébként szintén megfúrtak már a nagyokosok. persze tudom, lehet azt is rosszul és gagyin csinálni, de lehet igazán jól és eredményesen is.

bigmax 2013.08.18. 20:35:57

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: te vagy a nyelvész és tőlem kérdezed?:D

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 20:38:47

@$pi$:

"Az angol nyelvről midnenki tudja, hogy a többi nyelvhez képest az alaptudást sokkal egyszerűbb megtanulni"

Ez a nyelv struktúrája miatt van. Egyetlen jelentősége van: alapszinten könnyebb angolul megtanulni, mint magyarul. De középszinten már tök mindegy ez.

"Ez is jól mutatja, hogy sokkal kevesebb benne a kivétel, jobban követi a szabályokat, ergo logikusabb."

Ha mondjuk az igéket vesszük, akkor ez pont nem igaz. Az angolban több száz rendhagyó ige van, a magyarban meg esetleg van 2 darab, nem több. A magyar igék 99,9 %-a szabályosan ragozódik, kivételmentesen - tudod az igét és a végződést és tudsz helyesen ragozni akár kitalált halandzsaszavakat is.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 20:40:20

@bigmax:

Mi furcsa van abban, ha valaki az anyanyelvén számol? :-)

$pi$ 2013.08.18. 20:42:41

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:
"Ez nem igaz. Történetesen az angolnak nagyobb a szókincse. Bár egyébként az összehasonlításnak sok értele nincs. "

Megint olyasmiről beszélsz, amiről fogalmad sincs. Méghogy "sok értelme nincs"...

Itt olvashatsz pl. egy cikket[1], javaslom nézd meg az 1-es táblázatot. Ez megmutatja, hogy ha valaki ismeri az 1250 leggyakoribb angol szót, az a corpus szavainak 75%-át felismeri, míg a magyar nyelvnél ez 10 650szó, majdnem a tízszerese.

97,5%-os lefedettséghez az angol nyelvben 20 100 szó elegendő, míg a magyar nyelv esetében ez 400 000 szó.

[1] citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.120.679&rep=rep1&type=pdf

bigmax 2013.08.18. 20:42:52

Aki nem tud angolul nem való egyetemre:nos erről eszembe jutott egy másik hazugság amit Teller Ede követett el.Ő mesélte ,hogy anno amikor az atombombán dolgoztak akkor egy tolmács fordította le azt amiről ők beszélgettek ,mert az amcsi tábornokok nem bíztak bennük.Szóval a mai világban Teller nem járhatna egyetemre ebben az országban!:D
változnak az idők....:D

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 20:49:44

@$pi$:

Belenéztem, s így első látásra eléggé manipulatívnak tűnik.

Mária 2013.08.18. 20:50:35

@balage_81 reloaded:

Ha a hátrányos helyzetű gyerekek érdekében picsognátok, akkor nem hitegetnétek őket azzal, hogy a mélyszegénységből is bejuthatnak az egyetemre.

Ti a saját érdeketekben picsogtok, mert addig van munkátok, amíg konzerválni tudjátok a mélyszegénységet.

Ha nem az egyetemmel hitegetnétek ezeket a gyerekeket, hanem abban segítenétek őket, hogy csak egy szinttel lépjenek feljebb, mint ahol a szüleik vannak, akkor pár évtized alatt eltűnne a tudatlanság, a mélynyomorral együtt és nektek nem lenne munkátok és pénzetek.

$pi$ 2013.08.18. 20:51:23

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Ha mondjuk az igéket vesszük, akkor ez pont nem igaz. Az angolban több száz rendhagyó ige van, a magyarban meg esetleg van 2 darab, nem több. A magyar igék 99,9 %-a szabályosan ragozódik, kivételmentesen - tudod az igét és a végződést és tudsz helyesen ragozni akár kitalált halandzsaszavakat is. "

Jah, ez vicces, ezt bírom: tudod miért tűnik "szabályosnak" számodra a magyar igék ragozása? Mert tudsz magyarul. Ráadásul a nyelvkönyvek, amikből az általános iskolában tanultál igét ragozni azok nemes egyszerűség szerint nem adják meg a ragozási szabályokat, hanem csak leírják, hogy "néha így ragozzuk, néha meg így, mert például ezt a szót így, azt meg úgy".

Az angol nyelv felsorolja a rendhagyó igéket, a magyar nyelvkönyv meg mond egy-két példát.

Nem beszélve arról az apróságról, hogy a magyar nem csak a szavakat ragozza, hanem a ragokat is, ráadásul vagy hússzor-negyvenszer többféle ragozás van mint az angolban.

$pi$ 2013.08.18. 20:54:19

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Belenéztem, s így első látásra eléggé manipulatívnak tűnik. "

Hát nem az, nekem elhiheted. De tudtam, hogy nem fogod azt mondani, hogy "ok, úgy látom, hogy tévedtem, ennyire nem néztem utána".

LallyPop 2013.08.18. 20:55:39

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: Teljesen mind1 mi van a képen, hiszen a nyelvvizsgáztatók nem arra kíváncsiak.

A haverod egyszerüen nem tud vizsgázni. Az amerikai elnökválasztási kampányt is elmesélheti arra a képre ha könnyedén társalog. Ezt te mint okos, de politikailag megbízhatatlan ember igazán tudhatod.

bigmax 2013.08.18. 20:56:16

400 ezer szó ismerete szükséges a magyar nyelv ismeretéhez?nem elég a "hajrá magyarok,hajrá Magyaroszág!" ?Ezzel a mondattal ebben az országban minden elérhető és minden indokolható!:D

smartdrive 2013.08.18. 20:58:21

@$pi$: "Nem beszélve arról az apróságról, hogy a magyar nem csak a szavakat ragozza, hanem a ragokat is"

ezt kicsit pontosítsuk: rag csak egy lehet, mindig az utolsó. a többi képző vagy jel

balage_81 reloaded (törölt) 2013.08.18. 21:01:58

@Mária: igen mária, mi éppen a szegényekből élünk, én különösen (térdcsapkodás, muhaha). a mélyszegénységben élők lehetnének targoncások vagy raktári alkalmazottak, de az van, hogy már ott is kell az angol mert a raktárban is használnak számítógépet. senki nem mondja, hogy egyetemre kell menniük, ezt te látod a mondanivalónkba, itt a nyelvtanulásról van szó, mert láthatóan rendben van szerinted, hogy ha a szülő leszarja, az oktatás szar, a gyerek oldja meg valahogy. hát akkor buta vagy, ezt tudom mondani.

by the way, messze nem a mélyszegénységben élőkről van szó elsősorban. hanem az alsó-középosztálybeliekről te butuska. akik elvégzik az iskolát, lenne esélyük, lenne értelme főiskolára menniük, de most oldják meg valahogy a nyelvvizsgát is, ha már az oktatás nem tudja. vagy érjék be egy érettségivel. remek ötlet, köszönjük, hogy vagy nekünk!

miközben bőven van idő megtanulni főiskola alatt is a nyelvet, addig alig van rá szükség. ha meg igen, nem kell nyelvvizsga szintjén tudni, egy külföldivel akkor is remekül elbeszélget egy 19 éves főiskolás, ha nincs neki nyelvvizsgája, bizony. adminisztratív és anyagi teher, bravó, szivassuk tovább a népet, uzsgyi!

ha meg diploma után se tudja a nyelvet, simán nem fog tudni elhelyezkedni, de erre még időben felhívják a figyelmét az úgynevezett tények meg a valóságérzékelés. ja, ez a kötelező nyelvvizsga dolog nem csak azért hülyeség, amit fent írok, hanem azért is, mert egyformán plusz és fölösleges teher mindenkinek. annak is, aki remekül beszél de nem érzi szükségét a papírnak. a munkaadó szintén nem kéri soha.

baromság az egész úgy, ahogy van. amit meg belelátsz mások kommentjeibe,és amilyen következtetéseket levonsz, csak kiegészíti néhány kellemetlen ténnyel, amit rólad írtam

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:05:14

@$pi$:

Ne beszélj össze-vissza. Mondj nekem rendhagyó magyar igét, melynek ragozása eltér a szabálytól! Ne a "van" és a "megy" igét mondd, mert azok tényleg eltérnek.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:05:53

@$pi$:

A dolgozat számai tűnnek teljesen megalapozatlannak.

$pi$ 2013.08.18. 21:06:56

@smartdrive: "ezt kicsit pontosítsuk: rag csak egy lehet, mindig az utolsó. a többi képző vagy jel"

Hát nem tudom, nevezhetjük ahogy akarjuk. Matematikailag modellezve a nyelvet sokkal egyszerűbb szabályrendszert kaptam, amikor feltételeztem, hogy a ragozott szavakat is ragozhatjuk.

pl. vicceseket = vicces + többes szám + tárgyeset, most mondhatod, hogy (1) a többes szám nem rag (2) a tárgyeset nem rag vagy (3) itt a többes szám tárgyeset van ami egy rag. Viszont ez nem változtat a lényegen...

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:10:05

@$pi$:

"Nem beszélve arról az apróságról, hogy a magyar nem csak a szavakat ragozza, hanem a ragokat is, ráadásul vagy hússzor-negyvenszer többféle ragozás van mint az angolban."

Ez butaság, bocs. Alapvető tévedés.

S az persze igaz, hogy a magyarban sokkal több rag van, mint az angolban. Ennek oka, hogy a magyar ragozó nyelv, az angol meg flektív nyelv. Ez olyan mintha azt mondanád: a magyarban sokkal kevesebb a flexió, mint az angolban. Nyilvánvalóan.

Mellesleg pont ugyanez az oka annak, hogy a magyarban de facto nincsenek rendhagyó igék. Azért nincsenek, mert ez jellemző egy ragozó nyelvre.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:11:22

@$pi$:

Szerintem végződésre gondolsz, amit keversz a raggal.

$pi$ 2013.08.18. 21:14:05

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Ne beszélj össze-vissza. Mondj nekem rendhagyó magyar igét, melynek ragozása eltér a szabálytól! Ne a "van" és a "megy" igét mondd, mert azok tényleg eltérnek. "

Rendhagyó, vagyis a szabályt nem követő igét akkor tudsz mondani, ha mondasz szabályt. A magyar nyelv esetében viszont nem szokás megadni a szabályt, hanem ilyeneket mondanak:

"Álikes: csak a 3. személyben ikes, például akadozik, bomlik, bújik, egerészik, érik, folyik, gyűlik, hazudik, hullik, illik, , kopik, megjelenik, múlik, nyílik, ömlik, születik, (meg)szűnik, telik, tojik, törik, tűnik, válik, züllik. (Ezek közül nem mindegyik használatos egyes szám első személyben.) Ide sorolhatók a főnevekből képzett, újabb ikes igék is, pl. biciklizik, mobilozik, számítógépezik."

Érted? Ezek nem rendhagyó igék, hanem "álikes igék". Hogy honnan tudjuk, hogy melyek az álikes igék? Megtanultuk őket. Nem kivételek, csak rájuk nyilván más szabályok vonatkoznak.

Felhívnám a figyelmet a "például" szóra a meghatározásban. Mondom: az angol nyelvkönyv felsorolja a rendhagyó igéket, a magyar nyelvkönyv héz rá példákat.

$pi$ 2013.08.18. 21:19:02

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Szerintem végződésre gondolsz, amit keversz a raggal. "

A vita tárgya a következő: az angol nyelv egyszerűbb és logikusabb mint a magyar nyelv. A vitapozíciódnak nem sokat segít, hogy elkezdesz a "végződés" és a "rag" közti különbségekről beszélni. :)

bigmax 2013.08.18. 21:20:46

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca:
Mint nyelvészt kérdezlek:szerinted mi az oka annak ,hogy a reál beállítottságúaknak nehezebb a nyelvtanulás mint a humán érdeklődésűeknek?
a magolási képtelenség lenne vagy szimpla lustaság?:)

Thomas Dantes 2013.08.18. 21:23:39

Azzal egyetértek, a nyelvoktatás nagyon fontos. Kell, kell nagyon kell tudni idegen nyelven. Kell a munkához, és igen sok szakirodalom nem jelenik meg magyarul. Így van.

De! Az államtitkár úr kijelentése önmagában bizonyíték arra, hogy a magyar oktatás egy csőd. CSŐD.

A középkorban? Parasztgyerek? Latinul? A középkorban, a papok nagy része sem tudott rendesen írni-olvasni,(lett is ebből némi probléma, de ez hosszú történet) nem hogy a parasztgyerekek!
Parasztgyerkek, latinul...persze, volt olyan, elvégre Bakócz érsek is jobbágyszármazású volt...de...
Az államtitkár úrnak mondom, előbb a történelmet sajátítsa el, elfogadható szinten, utánna papoljon arról, hogy a diákok hogyan tanuljanak idegen nyelvet!

Meg egyébként is, először magyarul kéne tudni rendesen írni-olvasni, sokaknak ez se megy, pedig eljutottak a felsőoktatásig.
Akkor meg milyen angol, meg milyen német, ha a magyar se megy? Meg az alaptantárgyak se mennek?

Valaki2 2013.08.18. 21:24:55

@bigmax: mintha lett volna egy statisztika arról, hogy nem a reál szakos egyetemistáknak gond a nyelvvizsga megszerzése :)

bigmax 2013.08.18. 21:25:39

@$pi$: szerinted az angol logikát miért nem értik a magyar anyanyelvűek?Általában erre szoktak huvatkozni ,hogy az angol logika szerint kell gondolkodni és akkor könnyen megtanulható az angol.Na de ,hogy mi ez az eltérő logika azt homály fedi vagy ha ismert is nem mindenki számára lett közkincs.Nem ezzel kellene kezdeni a nyelvtanulást ,hogy a tanár ismerteti az angol logikáját?:)

bigmax 2013.08.18. 21:26:52

@Valaki2: igen?akkor én egy régebbit ismerhetek.:)

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:30:31

@$pi$:

Az álikes az egy csoport, nyelvtani jelentősége nincs.

A RAGOZÁSRÓL beszélünk, s nem erről. Valójában ez az "álikes" egy alapvetően nyelvhasználati kérdés, nem nyelvtani.

Mi a szabály?

Minden számnak, személynek, módnak, ragozásnak van egy ragja. Ezt hozzáilleszted bármely magyar ige tövéhez és kész a helyes rag. A variációk csakis a tő hangrendjétől függenek, semmi egyébtől.

Van pár tőmódosulás, ez is mindig szabályos!

kijelentő mód, jelen idő, egyes szám, első személy = mgh + k mindig

írok = ir + o + k mert mély hangrend
élek = él + e + k mert magas hangrend nem ajakkerekítés nélküli mgh-val
ölök = öl + ö + k mert magas hangrend nem ajakkerekítéses mgh-val

Ugyanezt végig tudod vinni minden számban, személyben, igeidőben, módban, ragozás.

Sőt ahol tőváltozás is van, ott is MINDEN esetben pontos szabály van rá, hogy mi és mikor változik.

Az angolban valóban kevesebb az igeragozás, de van 300+ rendhagyó ige, melyet külön meg kell tanulni. Nincs SEMMILYEN szabály, hogy a do az miért lesz did és done, a make meg made, a speak meg spoke és spoken. Ezek külön szavakként megtanulandók. A magyarban meg ilyen nincs, ha ismered a végződést és a szabályt, minden szóból tudsz helyesen képezni minden alakot, nincsenek kivételek.

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 21:30:58

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: igen.

@bigmax: vagy peldaul a magyar munkatarsaival magyarul beszelt... ma is jarhatna egyetemre, te viszont gondold meg ketszer is ha egy ilyen sztoribol kapasbol nem esik le, hogy tobb megoldasa is lehetseges.

bigmax 2013.08.18. 21:32:43

@Thomas Dantes: Ebben az országban van olyan akadémikus akinek 1db angol nyelvű publikációja van ,a többi magyar.Talán ,hogy ki ő kitalálható.:)

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:33:35

@bigmax:

Szerintem ez abszolút egyéni dolog. Ha van motiváció, minden megy. Persze mindig vannak objektíven nehéz dolgok minden nyelvben (a nyelvtanuló anyanyelvétől függően), de itt alapvetően a gyakorlat számít.

Ami nagyon nehéz minden nyelvben az a kiejtés, itt biológiai ok is van, ezért van az, hogy a nyelvtanulók 95 %-a sosem képes semmmilyen idegen nyelvet anyanyelvi szinten megtanulni.

$pi$ 2013.08.18. 21:35:23

@bigmax: No igen. :)

Sajnos szinte semmit nem tudunk arról, hogy hogyan tanul az ember, így azt sem tudjuk, hogy hogyan is tanul az ember nyelvet. Ha tudnánk, akkor nagy valószínűséggel képesek lennénk olyan számítógépprogramot írni, amelyik megtanul egy nyelvet és valószínű, hogy a nyelvtanítás is sokkal hatékonyabban menne.

Gondolj bele: a számítógép mindent elsőre "megjegyez", mégsem tud megtanulni lefordítani egy nyelvet egy másikra. Az embernek mindent százszor kell elmondani, mégis megtanulja a nyelveket.

Bosszantó, nem?

bigmax 2013.08.18. 21:35:27

@Ne érdekeljen!: ennek a storynak egy megoldása volt az amit ő mondott.Köztudott ,hogy neki komoly nehézségei voltak az angollal. Bár németül kiválóan beszélt.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:36:29

@Ne érdekeljen!:

Igen, angol csecsemőknek valóban könnyű az angol. Magyar csecsemőknek meg a magyar nagyon könnyű.

Külföldinek viszont mindkettő nagyon nehéz.

bigmax 2013.08.18. 21:38:24

@$pi$: igazad van.Csak a nyevltanárok szokták mondogatni ,hogy akkor tudsz angolul ha úgy gondolkodsz és angolul álmodsz.Gondoltam te megfejted ezt a mítoszt mivel foglalkoztál a nyelvek logikájával.

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 21:39:54

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: meghajlok az ervelesed elott, most mar belatom, hogy szerintem is tok nehez.

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 21:40:57

@Ne érdekeljen!: vagy pedig - es ne vessuk el ezt a lehetoseget sem - angol csecsemo vagyok.

strucc007 2013.08.18. 21:41:19

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: Igen, az egyik legkonnyebb nyelv. OK, en is szenvedtem vele anno. Tanulni akkor baromira nehez, amikor minden szart (szabalyt) megtanitanak veled magyarul, csak a legfontosabbat nem, hasznalni a nyelvet. Gyanitom, hogy a nyelvtanarok tobbsege ugyanugy be lenne szarva, ha spontan kellene pl. vki lehordani a sarga foldig azon a nyelven, amit epp tanit :)

$pi$ 2013.08.18. 21:42:18

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Az álikes az egy csoport, nyelvtani jelentősége nincs. "

De aki meg akar tanulni, annak meg kell tanulnia ezeket is. Lehet itt akadémiai mélységű értekezéseket nyomni, hogy most mit is nevezünk szabálynak, meg ragnak, meg végződésnek meg képzőnek meg mittumén, de ez engem nem érdekel.

Arról volt szó, hogy angolul vagy magyarul könnyebb -e megtanulni középfokú szinten. Adtam pár bizonyítékot alátámasztandó a véleményemet, releváns érvekre nyitott vagyok, de az ilyen "ez nem is rendhagyó, cak nyelvhasználati kérdés" meg "ez nem rag, hanem végződés" irreleváns dolgokra nem vagyok kíváncsi. Ezeknek semmi jelentősége ebben a kérdésben.

$pi$ 2013.08.18. 21:46:01

@bigmax: "Gondoltam te megfejted ezt a mítoszt mivel foglalkoztál a nyelvek logikájával."

Szép lett volna, nem? :) Megtalálni a nagy belső struktúrát amit még senki sem talált meg...

Ez azért nem akkora ostobaság mint ahogyan hangzik, hiszen csak pár évtizede használunk számítógépeket, ráadásul csak most kezdenek olyan erősek lenni a gépek, hogy ilyen bonyolult kérdésekkel nagy tömegű adatok felhasználásával foglalkozhassunk.

bigmax 2013.08.18. 21:49:04

Magyarország tényleg gyarmat lett?Mintha az angolok se tanultak volna meg egy gyarmati nyelvet se csak a gyarmati népek az angolt.Na persze ma másvilág van és fontos az angol csak mégis van az embernek egy pici rosszérzése ,hogy ha idejön dolgoztatni egy külföldi akkor ők alig beszélik a magyart.....

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:50:24

@$pi$:

Az hogy mi álikes, hely- és időfüggő. A magyarban egyre inkább tűnik el az ikes ragozás. Csak az utóbbi 30 évben drasztikus a változás. Azaz egyre több ige lesz "álikes".

Viszont ez abszolút műveltségfüggő. Műveletlenebb magyarok egyetlen igét sem ragoznak ikésen, azaz náluk minden ikes ige "álikes". A művelt elit meg egyes ikes igéket ikesen ragoz, másokat meg iktelenül. Azaz ott kevesebb az "álikes" ige.

Valójában tehát az "álikes" az egy műveltségi kategória.

S pl. manapság már a művelt elit sem ragoz ikesen felszólító és feltételes módban. Ma már az ikes ragozás felszólító és feltételes módban kifejezetten elavultnak, sőt viccsnek hat. Sőt, a fiatalok sokszor már KEVERIK az ikes ragozást a határozott ragozással.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:52:11

@strucc007:

Ez már a nyelvoktatás módszerének kérdése.

A hagyományos módszer a magolás és fordítás.

A modern módszer a csak beszéd, nyelvtan nélkül.

Valójában a kettő közti középút a legjobb.

gaszton15 2013.08.18. 21:52:50

Amit nem értek, miért kellene 2 középfokú nyelvvizsga , melyek nem sokat érnek, ahelyett hogy egy nyelvet kellene elsajátítani felső fokon. És könyörgöm, hagyjuk már a szakmailag értéktelen nyelveket( eszperantó, lovári stb) fókuszáljunk a használható nyelvtudásra!

bigmax 2013.08.18. 21:53:59

@$pi$: Mintha: Bill Gates azt vizionálta évekkel ezelőtt ,hogy a nyelvi problémák szinte már megoldottak és csak apró simítások vannak hátra a szinkrontolmácsgépek piacra dobása előtt....lehet a magyart nem ismerte és az akasztotta meg ezt a projektet az MS-nél.:)

Bambano 2013.08.18. 21:54:28

az angolt meg a magyart akkor lehetne reálisan összevetni, ha mindkettőtől különböző harmadik nyelv lenne az anyanyelvünk és második nyelvként kellene mindkettőt megtanulni. De:
1. amikor a magyart tanultam, nem volt erőm és lehetőségem ellenkezni, mert teletömték a számat egy cumival.
2. nem mondtam olyat magamról, hogy rendesen tudok magyarul.

Wignerék olyat nem mondtak, hogy a magyar meg a matek hasonlít. Olyat mondtak, hogy mivel magyarul egyszerűbb megtanulni (*SZERINTÜK*) suliban, mint angolul (első nyelvnek), ezért aki magyart tanul először, annak kevesebb ideje megy rá, több marad matekre.

Másrészt az atombombás társaság a kor akkori legjobb magyar gimnáziumában, a Fasoriban tanult, ahova az elit elitje járt.

Az angolban pedig nem az a nehéz, hogy megtanuld, hogy van s rag vagy nincs, hanem azt, hogy az agyhalott angolja mikor használ future in the past-ot meg hasonló elmeroggyant dolgokat. Hogy amikor udvariasan akar elküldeni az anyádba, akkor ezt a szófordulatot mondja, amikor nem annyira udvariasan, akkor meg azt. és a nyelvvizsgán nem arra mennek rá, hogy el tudod-e küldeni az anyjába (tényleg, ha meg akarod sérteni, mi a francnak finomkodsz?), hanem hogy az általuk ismert 32 féle verzióból ki tudod-e választani azt az alsó-dél-velszi csajágomkutykuruttyi kiskocsmában használt helyi verziót, ami szerintük a példához megfelel.

eleve már a villát se tudja rendesen megfogni egy angol... találd ki, hogy mire gondolt...

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 21:58:38

@bigmax: kuldjel mar ezekrol a teoriaidrol linkeket, mert igy elso hallasra eleg varos legenda szaguk van. Ha tevedek akkor mar elore is mea culpa.

$pi$ 2013.08.18. 21:59:07

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Ugyanezt végig tudod vinni minden számban, személyben, igeidőben, módban, ragozás."

No látod, a kettőnk közt a következő a különbség: én ezeket a szabályokat gépre vittem, majd ráugrasztottam egy több millió mondatot tartalmazó korpuszra[1]. Ezzel ellentétben te elképzelted, hogy ez ilyen egyszerű és belenyugodtál ebbe. Neked nyilván egyszerű, mert te tudsz magyarul, de te valójában nem ilyen szabályok alapján beszélsz, hanem ki tudja hogyan.

Abban azonban igazad van, hogy az igék egyes szám első személyes, jelen idejű ragozása nem túl bonyolul. Aztán hozzádobod a feltételes, meg felszólító módot, meg alanyi és tárgyas ragozást, meg a főneveket, meg a sok tubbit és a végére belefulladsz a szabályokba. A programod nem fogja tudni, hogy az "írok" azt jelenti, hogy "én most ceruzával csinálok valamit" vagy "külföldi népcsoport tagja", ami ugye valójában "írek".

Egy külföldinek ez nyilván ezerszer nehezebb mint neked megtanulni pár tucat rendhagyó igét, ami triviálisan látszik az én munkámból is, ahol a magyar szavakra ragasztott végződések 50 000 soros szabályleírásban vannak kezelve, az angol nyelvben viszont pár száz sorban megvan az egész. Az angol könnyedén kezelhető, a magyar még genetikus algoritmussal sem jobb mint 95%.

[1] Kiderült, hogy újabb és újabb szabályokat kell a redszerbe vinni, az eredmény viszont soha nem lesz tökéletes, mert mindig lesznek olyan szavak, amikkel egy kicsit más a helyzet. Pl. le kell venni az "ik"-et a végéről, vagy le kell rövidíteni a magánhangzót "pl. lő -> lövök".

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.18. 21:59:42

@Ne érdekeljen!:

Mindne nyelv nagyon könnyű csecsemőknek és nagyon nehéz felnőtteknek. A nehézség foka persze függ a tanuló anyanyelvétől. Nyilván egy angol könnyebben tanul meg svédül, mint magyarul.

$pi$ 2013.08.18. 22:01:15

@bigmax: "nem ismerte és az akasztotta meg ezt a projektet az MS-nél.:) "

A finnt sem. :) A finneknek is az a véleménye, hogy a googlival inkább angolra fordítanak mindent, mert a finn az semmire sem jó. :)

$pi$ 2013.08.18. 22:04:13

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Nyilván egy angol könnyebben tanul meg svédül, mint magyarul. "

Be kell rúgnia és megpróbálnia németül beszélni. :)

bigmax 2013.08.18. 22:04:30

@Bambano: te biztos velük jártál a fasoriba ha ennyire tudod ,hogy ők hogy gondolták.Gondold azt ahogy neked könnyebb.Ők a visszaemlékezéseikben mást mondtak.....mondtam is hogy hazudtak te viszont igazat mondasz.:)
Nem értetted meg a példám bár lehet én voltam a hibás:kontraszt lett volna a szakmai tudás fontossága és a nyelvismeret között.Magyarul volt idő amikor a szakismeret felülírta a nyelvismeretet.
Igaz akkoriban a német volt a tudomány nyelve ....vagy néhol a magyar.Na ez volt rég és lehet csak 1x volt mint az aranycsapat a fociban.
Bár manapság is vannak szinkrontolmácsok ...:D

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 22:04:43

Egyebkent, csak hogy kiszakadjunk a angol temakorbol Illyes Gyula szerint a magyar kimondottan egyszeru nyelv (legalabbis a nyelvtan szempontjabol). Nem tul hosszu, kuldom mindenkinek aki szereti: Nehez nyelv-e a magyar (1965)

bigmax 2013.08.18. 22:06:23

@$pi$: csak a baj van ezekkel az uráli népekkel!:D

bigmax 2013.08.18. 22:12:11

@Ne érdekeljen!: van élet a neten kívül is....úgy hívják őket :könyvek.
Könyvesbolt vagy könyvtár a te célod ahol megtalálhatod azt ami érdekel téged.

$pi$ 2013.08.18. 22:12:59

@bigmax: Viszont a finn kiejtésem tökéletes. Kár, hogy nem tudom a szavakat meg a ragozást meg a nyelvtant. ;)

Azért az tanulságos, amikor az ember megpróbál egy finn szótárat használni a való életben és kiderül, hogy a ragozás miatt ez nem fog menni. Minél fontosabb egy szó, annál rövidebb és annál jobban megváltoztatja a szótövet a rag. Akkor nagyjából megértettem, hogy miért sírnak a magyar nyelvet tanuló.

Bónusz: mindenre van fasza finn szó, minek nemzetközi szavakat használni: mobiltelefon -> matkapuhelin[1].

[1] fi.wikipedia.org/wiki/Matkapuhelin

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 22:14:49

@bigmax: nyugodtan linkelhetsz arra a konyvre, amelyikben Bill Gates ezt mondta. Kivancsi vagyok mi a kontextus.

bigmax 2013.08.18. 22:16:16

@$pi$: :D
már én is belenéztem egy finn nyelvkönyvbe....olyan képesbe ahol a rajzok mellé ki van írva a finn jelentés.Nos vicces egy nyelv ,rokonság ide vagy oda.:)

Scagnetti 2013.08.18. 22:19:32

Annak idején én is a főiskola után tettem le a nyelvvizsgát. Az előtte iskolában eltöltött 12 év szart sem ért, azok után nyelvvizsgát várni finoman szólva is álszent dolog. Sok pénzembe, időmbe került, a mai napig nem érzem, hogy mindez jogos lenne. Nem gondolom, hogy ettől jobb lettem a szakmámban, és sok olyan embert ismerek, aki a mai napig nagyon jól megvan a nyelvvizsga nélkül, ettől még jó szakember.
De hát tudjuk, azért nem lesz eltörölve a nyelvvizsgakényszer, mert nem akarnak még egy csomó újabb munkanélkülit teremteni, az utcára kerülő nyelvtanárok által.
Pár kérdésem azért lenne a nyelvvizsgát támogatókhoz.
1. A főiskolát megelőző tanulmányok, pontosan tudjuk, semmire nem elegendők. Miből finanszírozzák a nem kevés különórát azok, akiknek a szülei nem szarják a pénzt?
2. Ha megvan a papír, majd jön négy év főiskola, mely alatt, ezt is jól tudjuk, szépen meg lehet lenni idegen nyelvű tananyagok nélkül is, mit fog érni egy négy éves, de esetleg sosem használt papír? Igen, arra pont jó, de ehhez kicsit drága, különben is a 200 forintos klotyópapír sokkal selymesebb érzést nyújt.
3. Igen, valóban nem bújhat mindenki a nyelvérzék mögé, de én azért ismerek olyat, akinek kurva szar a nyelvérzéke, és ezzel szív már vagy két éve. Enyhén szólva igazságtalan, mert nem is lenne szüksége az angolra. Óvónőként eddig is jól megvolt a magyarral, és nem tervez pályát változtatni. Ellenben az előrelépéshez csak kérik azt a kurva papírt.
4. A versenyszférában senkit sem érdekel a nyelvvizsga, ott a tudást nézik. A közszférában sajnos a papír a lényeg, de az ehhez történő alkalmazkodás helyett nem inkább ezt a rossz gyakorlatot kellene megváltoztatni?
5. Nem lenne jobb, ha mindenki eldönthetné, kell-e neki, vagy sem?
6. Miért pont a nyelv? Ezzel az erővel lehetne erőltetni pl. a matekot is, mint kötelező követelményt. Számolni sem tudunk jobban, mint idegen nyelven beszélni? Vajon a sok büszkén bólogató bölcsész ezt hogy viselné?

bigmax 2013.08.18. 22:21:07

@Ne érdekeljen!: ja ez a téma akasztott meg?azt hittem teller vagy wigner ....
Nos ezt tényleg itt olvastam a neten de régen,egy it konferencián beszélt erről vagy egy ms kiállításon.Na persze lehet ez csak egy viziója volt...a hangvezérlés volt a középpontban.
Sajna nem gyűjtöm a hírek linkjeit így nem tudok adni.sorry

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 22:24:21

@bigmax: Hallottam valakitol, aki talalkozott valakivel, akinek allitolag ott volt egy ismerose. Es a kovetkezo ember mar kesz tenykent adja tovabb a hulyeseget. Ez akasztott meg.

szintetikus 2013.08.18. 22:28:10

Minek? Majd a piac szelektál. A versenyszféra kiszűri azokat akik nem odavalók. A középfokú bizonyítvány annyit ér, mint egy söralátét. Csak itthon még mindig nem sikerült a fejekből kiverni ezt a qrva papírmániát.

Chigavera · http://pezsma.blog.hu/ 2013.08.18. 22:34:25

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: Kedves Maxval,
nem, nem tudtak alapszinten latinul. Hallottak latin szavakat a templomban, és ezek némelyike hasonlított is az általuk használt szavakra, ill. a köznyelvben is voltak latin műveltségszavak, ahogy ma is. De a többség nem tudott latinul, pláne a parasztok, és ez tény. Ha mondtál volna nekik egy latn mondatot, nem értették volna. Mint írtam sok esetben a klerikus alsóosztály sem értette, mik is azok a latin varázsigék, amiket el kell mondania, hát még a falusi közönsége. Éppen ezért volt szükség a reformációra, hogy népnyelven menjen a szertartás - ergo értsék és ne vudu-magicként jelenjen meg. A latin tudás bizony a művelt keveseké volt a középkorban, miként az írás olvasás képessége is. Egy olyan korról beszélünk, amikor egy királyi(!) könyvtár pl. 54 darab könyvből állt. Parasztokig lemenő általános latintudás pedig, na az nem volt. (Rugózhatunk ezen, de véletlenül pont a középkor a szakterületem, hidd el, nem akarlak átverni.)

bigmax 2013.08.18. 22:40:52

@Ne érdekeljen!: olvastam.de nem gond azt képzelsz amit akarsz.

bigmax 2013.08.18. 22:43:32

@$pi$: köszi,ha lesz időm megnézem.:)

Ne érdekeljen! 2013.08.18. 22:44:08

@bigmax: te is, csak ne reklamozd tenykent, amig nem tudsz hiteles forrast felmutatni.

Wintermoots (törölt) 2013.08.18. 22:44:43

@$pi$:

és ennek mi köze a szókincs nagyságához??

$pi$ 2013.08.18. 22:46:09

@Wintermoots: "és ennek mi köze a szókincs nagyságához?? "

Minek?

@bigmax: Vicces videok, van belőlük több is fenn, nekem nagyon tetszett.

bigmax 2013.08.18. 22:49:22

@Wintermoots: és te ennek örülsz?bár nem tudom mi volt a kérdés de veled inkább nem is vitatnám meg.

Void Bunkoid 2013.08.18. 23:04:50

@canahari: "Ez megint csak egy eszköz arra, hogy a szegényebb sorsúakat kiszorítsák az egyetemről. Egy falusi iskolában, úgy, hogy az alkoholista szüleivel lakik, a büdös életben nem fog senki megtanulni egy idegen nyelvet... "

Szomorúan, de sajnos reálisan jelentem ki, hogy ez bizony így lesz, nagyon szépen vissza lesz itten minden építve a darutollas csendőrpertus kormányzóuras világig, ugye az most a romantisch periódus a kormány számára.

De be kell valljam, lehet hogy így van jól. Legalább mindenki megtanulja, hogy hol van a helye, az urak urak lesznek, egyetemre járatják a kölkeiket, akik államigazgatási meg ispáni meg mittoménmilyen hivatalokat vállalnak, a parasztok meg parasztok lesznek, a saját parasztromantikájukkal és semmi diploma meg magaskultúra.

És bárki emelne ez ellen szót, ha megnézitek a történelemkönyvet, ez bizony így volt egészen azóta, hogy világ a világ. Egyedül a második világháború UTÁN, nálunk különösen a rendszerváltás után jött ez a "diplomát mindenkinek" mánia, és mint látható, k*rvára nem működik.

Arról már nem is beszélve, hogy rengeteg "határátkelő" fiatal is van olyan, hogy diplomával rendelkezik - igaz nem valami piacképessel, de mivel világéletében robotproli lelkületű volt, végül külföldön egy konyha feketemosogatójában vagy egy szálloda mosodájában találja meg az álommelót, és még jól is érzi magát.

pandacsökiboborján 2013.08.18. 23:10:47

@Mária: csak mellette meg nem marad idő bilógiára,kémiára. Lesz egy csomó nyelvizsgás,akit nem vettek fel orvosira,meg mérnökire...meg mondjuk műszaki beállítottságúaknak nehezen megy a nyelvtanulás általában és ez a magyar nyelvvizsga-rendszer mire jó? Nekem is van, és mégis elfelejtettem ,mert nem használtam azt a nyelvet. Egy faszság ez a papírgyártás...

pandacsökiboborján 2013.08.18. 23:13:41

lováriból is lehet vizsgázni majd? Dik má,csocsesz?

$pi$ 2013.08.18. 23:15:32

@pandacsökiboborján: jajj, ne már, ezt nem hiszem el. biztos, hogy a nyelvtanulás az ördögtől való borzalmas dolog, ami tömegek éltét dönti nyomorba csak azért, mert a kormány akarja?

ennyire azért nem kellene elborulni.

pandacsökiboborján 2013.08.18. 23:18:39

@$pi$: nem bakker,a papírgyártás az...ez a rigó utcás nyelvizsga például mindig is vicc volt,olyan dolgokrók kérdezgettek,amit magyarul nem tud az ember...

$pi$ 2013.08.18. 23:22:06

@pandacsökiboborján: Tudom, vizsgáztam ott. De szerencsére már nem csak a rigó utca van. ezt azért ne feledjük el.

pandacsökiboborján 2013.08.18. 23:26:02

amúgy papír ida v. oda,kurvára nem érteni,mit beszélnek itt norfolkban,néha le kell iratnom velük...

Dr_utcai_arcos 2013.08.18. 23:27:10

@canahari: Igen, te azt GONDOLOD. Én meg tanítottam őket. Nem kis különbség.Kösz.

margaritt 2013.08.18. 23:38:32

Scagnetti:
1. Ha a közoktatásban nem volt szerencséje valakinek a nyelvtanulással, de mégis meg akar tanulni úgy, h biztonsággal letegyen egy középfokú nyelvvizsgát, van rá lehetősége: pl. nyáron dolgozik, majd tanfolyamra jár, nyáron külföldön vállal munkát stb. stb. Esetleg felvételi előtt egy évet kihagy, és nyelvterületre megy dolgozni. De internetről is letölthet millió tanulást segítő anyagot.
2. Mire megvan a papír, egy praktikus elme rájön arra, hogy semmit sem ér, ha nem tartja magát karban valahogy - és, míly meglepő, használja a nyelvet. És akkor megmarad a tudása is.
3. Van ilyen, és sajnálatos. Én azt mondom, reménytelen esetek nincsenek, és ha szorgalmas, előbb-utóbb menni fog. Van, aki pl. zseniális karmester lenne, de nem megy neki a matek. Érettségi nélkül viszont nem veszik fel a Zeneakadémiára. A büdös életbe nem fog kelleni neki a másodfokú egyenlet megoldóképlete, akkor töröljük el a matek érettségit? Akinek nem megy, és különben sem kell neki....? Sajnos vannak objektív követelmények, ami miatt egyesek szívnak.
4. Tévedés. A versenyszférában többnyire interjúra nem hívnak be, ha nincs nyelvvizsgád. Ez egyfajta szűrő. Ugyanúgy, mint pl. a szakképesítés, diploma. Attól, h van, még nem értesz hozzá, de ha nincs, általában eleve nem hiszik el.
5. Most is mindenki eldöntheti. Eldönthteti, h kíván-e nyelvvizsgát tenni, ami mellesleg a diploma feltétele, vagy nem. Mint ahogy mindenki azt is eldöntheti, h akar-e érettségizni, hiszen a kötelező tárgyak között bőven lehet olyan, ami baromira nem érdekli és/vagy nem megy, és nincs is rá szüksége.
6. Tudtommal a matek is kötelező: érettségi tantárgy, nem? Na, a matek érettségi kábé egyenértékű egy középfokú nyelvvizsgából. Tökmindegy, jó-e a matektanár, aki diplomát akar, le kell érettségiznie matekból is. Büszke bölcsészként, eszembe nem jutott volna lázongni a matek érettségi miatt, hanem lazán letettem jó erős négyessel, vmi hülyeség miatt nem lett ötös. Ja, vagy pl. az igen emelt szintű fizika és kémiaoktatás miatt, mert véletlenül egy igen erős reál gimnáziumban tanultam. Az osztálytársaim többsége mérnök, orvos és közgazdász lett, a nyelvoktatás finoman szóval változó minőségű volt, ráadásul nekünk még az oroszt erőltették, és jééé, az osztály többsége két nyelvvizsgával ment érettségire, de volt, aki hárommal. Mert alapból igen értelmes, szorgalmas emberek voltak, és szerintem a felsőoktatás ilyen embereknek való. Nekem baromira furcsa, hogy a 21. században kis hazánkban, ahol állítólag hemzsegnek az okos, tehetséges emberek, még mindig magyarázni kell, hogy a nyelvtudás alapkövetelmény - nem csak itt, hanem szinte az egész világon. És nem, nem hiszem, hogy ha valakinek stabil nyelvtudása van, akkor a jelenleg elérhető tucat nyelvvizsgatípus egyikén sem sikerül egy vacak középfokút letennie egy általa választott nyelvből. Röhej.

Dr_utcai_arcos 2013.08.18. 23:41:07

@$pi$:"A magyar nyelv szókincse az angol nyelvéhez képest brutálisan nagyobb (tudom, megmértem)." A nyelvészek kb 750 ezer angol szóról beszélnek. Nem kevés az.

Dr_utcai_arcos 2013.08.18. 23:43:44

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Elev butaság ez a "több tízezer szabály", mert nincs annyi. Még ezer sincs." Ezen én is elmosolyodtam, ezzel veszítette el minden eddigi hitelességét...

$pi$ 2013.08.18. 23:44:49

@Dr_utcai_arcos: Belinkeltem egy cikket, ami erről szól. További cikkeket találhatsz a neten.

Számokat is írtam, ott láthatod, hogy "97,5%-os lefedettséghez az angol nyelvben 20 100 szó elegendő, míg a magyar nyelv esetében ez 400 000 szó.". Végső soron angolul "teljesen" vagy "nagyon jól" megtanulni valószínűleg nem könnyebb mint magyarul, de alapfokon biztosan könnyebb és valószínűleg középfokon is.

Bambano 2013.08.18. 23:58:25

@$pi$: minden az ördögtől való, amibe egyébként nem kellene senkinek sem beleszólnia, mégis megteszi.

@margaritt: "Nekem baromira furcsa, hogy a 21. században kis hazánkban, ahol állítólag hemzsegnek az okos, tehetséges emberek, még mindig magyarázni kell, hogy a nyelvtudás alapkövetelmény": gondolom azért furcsa, mert tévedés. tévedést magyarázni meg mindig furcsa.

$pi$ 2013.08.18. 23:59:41

@Dr_utcai_arcos: ""Elev butaság ez a "több tízezer szabály", mert nincs annyi. Még ezer sincs." Ezen én is elmosolyodtam, ezzel veszítette el minden eddigi hitelességét... "

Bármely nyelvhez tetszőleges számú nyelvtan található[1]. Köztudott persze, hogy az angol nyelv egészének még soha senki nem adta meg a teljes nyelvtanát, úgyhogy nem tudjuk, hogy hány behelyettesítési szabállyal lehet megadni. Egészen biztos, hogy ezernél jóval többről van szó, hiszen különben valaki felírta volna a generatív nyelvtant, márpedig tudjuk, hogy ilyen nincs.

Ráadásul amikor számítógéppel dolgozol, akkor kénytelen vagy környezetfüggetlen nyelvtant megadni, mivel ez a legösszetettebb nyelvtan, amit polinomidő alatt tudunk kezelni.

Szerintem megint ugyanaz a félreértés oka, mint az előbb: én olyan szabályokról beszélek, amelyek géppel feldolgozhatók és amelyek alapján minden helyes angol nyelvű mondat generálható. Te valószínűleg valami "rendszeres angol nyelvtan" könyvről beszélsz, amiben emberek számára felsoroltak nyelvtani szabályokat. Ez azonban nyilván nem teljes és géppel nem feldolgozható (mint ahogyan a generatív nyelvtan feldolzható).

Hidd el, ha ezernél kevesebb szabállyal le lehetne írni az angol nyelvet, akkor már régen csináltak volna tökéletes helyesírásellenőrzőket és fordítóprogramokat. :(

[1] És itt a nyelvtan alatt generatív nyelvtant értünk.

Dr_utcai_arcos 2013.08.19. 00:16:01

@$pi$: Hát, azt hallottam, hogy egy nyelvben azok szavait felhasználva végtelen számú mondatot alkothatunk, de hogy végtelen/tetszőleges számú szabály is lenne, az már kicsit erőltetett. Persze lehet ilyet is kitalálni hogy ÉN leszek, de soha nem leszünk, de ez már nagyon izzadtságszagú.Az egyetemen is meghagytam a nyelvészetet annak akinek jobb dolga nem volt ;)!

$pi$ 2013.08.19. 00:27:26

@Dr_utcai_arcos: "Hát, azt hallottam, hogy egy nyelvben azok szavait felhasználva végtelen számú mondatot alkothatunk, de hogy végtelen/tetszőleges számú szabály is lenne, az már kicsit erőltetett."

Hát pedig ez a formális nyelvelmélet egyik alaptézise. A nyelvtanok tetszőlegesen bővíthetők úgy, hogy a generált nyelv nem változik. Ebben semmi "erőltetett" nincs.

"Persze lehet ilyet is kitalálni hogy ÉN leszek, de soha nem leszünk, de ez már nagyon izzadtságszagú."

Milyen "izzadtságszag"? Erról van szó, hogy akarsz csinálni egy programot, ami valami nagyon hasznos műveletet végez egy természetes nyelvvel. Erre egy szabályadatbázist kell létrehoznod, de valójában semmi matematikai módszered nincs arra, hogy megtaláld a nyelvtant, pláne nem a "legegyszerűbb" vagy a "legkevesebb szabályt" tartalmazó szabályadatbázist.

Ez egy teljesen gyakorlati probléma, amire jelenleg nincs megoldás. Mivel automatikusan nem tudjuk megoldani a feladatot megpróbálhatjuk "kézzel", emberi alkotásként létrehozni az adatbázist, de ez olyan bonyolult feladat, hogy még senkinek sem sikerült elegendően jó megoldást adnia.

Fordításnál ráadásul szinkronizált környezetfüggetlen nyelvtant kell csinálni, ami mindkét nyelvre illeszkedik, azaz még az egyszerű nyelvtannál is bonyolultabb nyelvtant kell felírni, ami gyakorlatilag mindkét nyelvnek a nyelvtana.

Szóval nagyon is gyakorlati problémáról van szó.

$pi$ 2013.08.19. 00:30:50

@Dr_utcai_arcos: "végtelen/tetszőleges számú szabály is lenne"

jah, igen, ezt félreértetted. végtelen számú nyelvtan adható, de természetesen minden nyelvtan véges számú szabályt tartalmaz.

olyan ez, mint a matematikába: ha egy képleted van arra, hogy kiszámíts valamit, akkor abból végtelen azonos eredményt adó, bonyolított képletet könnyedén tudsz csinálni. persze minden képlet véges, de annyit csinálsz, amennyit akarsz.

Ha:

A = C + D

akkor

A + 20 = C + 20 + D
A + 20 = C + D + 10 + 10
...

Nick Ez a név jelenik meg a blogokban, kommentekbe 2013.08.19. 03:12:37

nagy orom latni, hogy van egy csomo nyelveszunk is talonban
mert kozgazdaszunk az mar van, meg penzugyes is rengeteg van
fociedzobol meg egyenest 10 millioval rendelkezunk

Mrs.Columbo 2013.08.19. 07:48:52

Kétségtelen a dilettantizmus az államtitkárok részéről, de ettől független az a probléma, hogy miért akar valaki egyetemre menni, ha nem képes egy idegennyelvet legalább középfokú szinten elsajátítani 18 éves koráig.

A középkorban nem tanult meg az utolsó parasztgyerek is latinul, de aki tanulmányokat folytatott, nem hogy latinul megtanult, hanem jó eséllyel több idegen nyelven.

Aki nem tud összehozni egy nyelvvizsgát nyolc (lassan már első osztálytól kezdik, tehát 12) év nyelvtanulás után, az az egyetem alatt vért fog izzadni, hogy a tanulmányai mellett meglegyen.
Nagy eséllyel az ilyenek közül kerülnek ki azok, akiknek éveket kell várni, hogy kézhez kapják a diplomát, mert munka mellett még annál is nehezebb lesz.
A diplomához úgyis kell, úgyhogy nem értem, miért probléma, hogy már gimnáziumban le legyen téve. Az én évfolyamomon kivétel nélkül mindenki úgy jött egyetemre, hogy volt legalábbb egy középfokú nyelvvizsgája és mivel a szakirodalom egy része valóban nem elérhető magyarul, a legtöbb óra úgy kezdődött, hogy megkérdezték, ki milyen nyelven tud, kinek mit lehet majd adni.

Mrs.Columbo 2013.08.19. 07:54:53

@bigmax: ma annyiból fontosabb a nyelvismeret, hogy a szakirodalom jelentős része nem elérhető magyarul. Szóval ha a legtájékozottabbak között akarsz lenni, kénytelen vagy angolul (erre a nyelvre fordítják le a legnagyobb eséllyel az összeset) tudni, hogy el tudd olvasni pl. azokat a közlönyöket, amiket magyarul sehol nem fogsz megtalálni.

vuvuvu2 2013.08.19. 08:17:59

@Nick Ez a név jelenik meg a blogokban, kommentekbe: kíváncsi lennék hogy e fenti kommentelők közül ki milyen szinten beszél angolul és hány van köztük aki nyelvtanár és/vagy foglalkozott valaha angol nyelv tanításának módszertanával, angol nyelvészettel (úgy értem egyetemi órákon és aztán vizsgázott belőle)...

annyi bődületes baromságot és valótlanságot olvastam fent, hogy az már fáj. a poszt ugyanakkor nagyon jó: összeszedi azokat az ellentmondásokat amelyek a nyelvoktatás "stratégiá"-jában megjelentek a közelmúltban. pl. óraszámok vs. középfok érettségire, B1 szint vs. középfok. arról nem is beszélve hogy a középfok az egy nagy semmi, ahhoz hogy valóban képes legyen valaki tudományos munkát végzeni (szakirodalmat olvasni, esszét írni, prezentálni stb.) inkább felsőfok kell. külföldi tanulmányokhoz meg még az a szint sem biztos hogy elegendő (erről van egy jó kis poszt a határátkelőn egy kislánytól aki angol felsőfokkal kiment hollandiába és vért izzadt az elején, mire belerázódott a kinti elvárásokba.)

magam részéről angol szakos diplomával a zsebben, jónéhány év oktatási tapasztalattal majd még sokkal több multicéges üzleti tapasztalattal azt tudom mondani, hogy a nyelvoktatási stratégia totálisan elhibázott pl. abban is, hogy nem a célt jelöli ki, hanem az erőforrásokhoz (=a sok alkalmatlan tanárhoz, tisztelet a létező kivételeknek) igazodik. de az is hiba, hogy róza asszony nem érti hogy ha valamire akar ez az ország jutni, akkor B2+ / C1 szintet kell megcélozni az érettségire. a B1 szint gyakorlatilag semmit sem ér, megszerzéséhez 300 óra is elegendő, azaz 3 év heti 3 óra nyelvtanulás. ha 6-8 év alatt heti 3 vagy több órában csak ennyire futja (B1), akkor nemhogy béremelést nem adnék a tanároknak, hanem még állást sem!

ppppalika 2013.08.19. 08:29:18

@margaritt: "6. Tudtommal a matek is kötelező: érettségi tantárgy, nem? Na, a matek érettségi kábé egyenértékű egy középfokú nyelvvizsgából."

Nem. Az _emelt_ _szintű_ érettségi jeles teljesítése egyenértékű a középfokű nyelvvizsgával.

Tehát nem a kettessel átcsúszok középszinten, de még nem is az erős négyes voltam matekból az érettségin, hanem elmentem emelt szintre _matekból_ és ott jeles lettem felel meg a középszintű nyelvvizsgának, ugyanis a B2 komplexhez emelt szintű nyelvi érettségi kell, legalább 60 százalékos eredménnyel.

maxval, a gondolkodni igyekvő birca · http://maxval.co.nr 2013.08.19. 08:32:11

@Dr_utcai_arcos:

A kolléga valószínűleg informatikus és nem nyelvész. A cikk pedig semmit nem mond a módszertanáról, így számomra nem hiteles. Pl. legfőbb baja: hogyan lett kiszámolva a korpusz mérete.

ppppalika 2013.08.19. 08:39:58

@$pi$: "de annyit csinálsz, amennyit akarsz"

Az ekvivalens átalakítások nem eredményeznek újat.

Az euklideszi geometriában kimondhatunk számtalan tételt, de azok mind egy szűk axiómarendszeren alapulnak, ha úgy tetszik abból generálódnak.

safranek 2013.08.19. 08:42:35

Ezzel csak az a probléma, hogy a középiskolai/egyetemi nyelvoktatás nem képes középfokú nyelvizsgára felkészíteni. El kell vinni a gyereket külön órára. Ez plusz kiadás a szülőnek. Ergo csak a tehetősebbek lesznek képesek megadni a gyereküknek --> kialakul a gazdag, magasan képzett elit réteg. Ezt akarják?

Ha az állam ezt elvárja, akkor viszont biztosítsa is a megszerzés feltételeit.

Másik oldal a gyerek. Mindennapos tesi, különórák, hol marad a szabadidő, a játék, a gyermekkor????

$pi$ 2013.08.19. 09:19:08

@ppppalika: "Az ekvivalens átalakítások nem eredményeznek újat."

Nem értetted amit írtam.

(1) Fordítva gondolkodsz. Nem bonyolítani akarjuk, csak nem vagyunk benne biztos, hogy amin pillanatnyilag dolgozunk, az a legegyszerűbb -e.

(2) Szinkronizált környezetfüggetlen nyelvtan. Van mellette egy másik nyelvtan, ami egy másik nyelvnek a nyelvtana és ezzel formailag megegyezik. Addig kell bővíteni a két nyelv nyelvtanát, amíg közös alakú generatív nyelvtant nem kapunk. A két legegyszerűbb nyelvtan nem szinkronizálható.

@maxval, a gondolkodni igyekvő birca: "Pl. legfőbb baja: hogyan lett kiszámolva a korpusz mérete. "

Ez egy kísérleti mérés. Korpusz méretét nem számoljuk, hanem fogjuk a rendelkezésre álló szöveget és megmérjük. A cikk részletesen taglalta, hogy melyik korpuszokon dolgozott.

Reszelő Aladár 2013.08.19. 09:40:52

Megint megy az okoskodás. Két nyelvről szó sincs, nem is volt.

Azon morogni, hogy most akkor szegény gyerekeknek kell egy középfok valamelyik idegen nyelvből érettségire. Szörnyű. Egyetem végére meg kell 2 szakmai középfok. Ha legalább az egyik nincs meg akkor mikor fogja a hallgató megtanulni?

Vegyük figyelembe, hogy a felsőoktatás nem az írás-olvasás megtanulásáról szól. Itt elvárás, hogy tudsz írni olvasni. És nem, nem az ottani nyelvórán kell elsajátítni az alapokat. Mire odakerülsz, addigra kell tudni a nyelvet.

Minden ugyan oda vezet vissza. Az ellenzék a korábbi strukturában érdekelt: minél többen annál jobb, mert jó buli, és kell a sok diplomás.
A mostani pedig annyit képezne, amennyi szükséges.

Kérdem én, mi oka volt pár intézménynek, hogy felvettek 8-900 embert, és már félévkor nem volt ott a fele sem? Tudták, hogy 100 fog végezi. Igény is ennyire volt...

ppppalika 2013.08.19. 09:42:01

@$pi$: "A két legegyszerűbb nyelvtan nem szinkronizálható."

És?

Mrs.Columbo 2013.08.19. 09:44:12

@vuvuvu2: alapvetően egyetértek, de kihagysz egy fontos tényezőt, ez pedig a diák.
Annak idején gimnáziumban a mi német tanárunk a saját szabadidejét feláldozva, ingyen (!) tartott nyelvvizsgára felkészítő órákat hetente kétszer. Ez még a régi rendszerben volt, és engem akkor speciel csak az motivált, hogy ha letetted a nyelvvizsgát, nem kellett belőle érettségizni, meg jól jött az a pár plusz pont.
A 35 fős osztályból hárman jártunk...
(Ez persze egy extrém példa, de a lényeg benne van.)

Kétségtelen, hogy rossz a rendszer. De a másik oldalon meg ott van az, hogy a világ itt van tőled 40 cm-re a monitorodon keresztül. Fényévekkel könnyebb helyzetben van ma egy tizenéves, ha meg akar tanulni egy nyelvet. (Tele van nyelvtanulók fórumaival a net, interaktív oktató Facebook oldalak, webcames chat és még sorolhatnám.)

babapiskotahusi 2013.08.19. 10:05:04

1. Az ugye megvan mindenkinek, hogy az emeltszintu erettsegi egyenlo a kozepfoku nyelvvizsgaval, tehat ha azt az ember leteszi, olyan mintha lenne nyelvvizsgaja, mindezt teljesen ingyen.

2. Annak a szulonek a gyereke, aki nem tud kifizetni egy nyelvvizsga díjat sem, az hogyan menjen egyetemre, foleg egy masik varosba? Honnan tudnak akkor ok eloteremteni havonta 100 000 Ft-ot arra, hogy a gyereknek kolija, alberlete, ennivaloja legyen, az iskolai konyvekrol, jegyzetekrol nem is beszelve. Persze lehet jonni a szuper diakhitellel, de talan nem kene elcseszni az eletet akkor amikor meg szinte el se kezdodott. Az elet igazsagtalan...

3. A hugom es en is real beallitottsaguak vagyunk, o bio mernok lesz, en meg epiteszmernok, de gimi harmadikban megvolt mindkettonknek a felsofoku nyelvvizsgaja angolbol, nekem meg nemetbol plusz egy kozepfoku. Ugy gondolom- tapasztalatbol- hogy szorgalommal, es odafigyelo szulokkel minden kivitelezheto.

4. Sokat jartam kulfoldon, most eppen Nemetorszagban tanulok az egyetemen, es en rettenetesen szegyenteljesnek tartom, hogy a magyarok- kortol szinte fuggetlenul- szornyen beszelnek idegen nyelveket. Felmerul a kerdes, hogy vajon a nemet embernek, vagy a magyarnak van -e tobb szuksege mondjuk az angol nyelv elsajatitasara? Ettol fuggetlenul itt meg az idos korosztaly is beszel angolul, nyilvan nem mindenki, de sokan.

Tokeletesen egyetertek azzal, hogy legyen kovetelmeny a nyelvvizsga, mert egyetemen alatt mar szinte senkinek sincs ideje megtanulni kozepfokon egy nyelvet. Nem kifogast kell keresni, hogy miert nem lehet megcsinalni, hanem neki kell ulni, es megtanulni.

safranek 2013.08.19. 10:25:59

@babapiskotahusi:
1,3 - csak és kizárólag a gimis tanórán szerezted a nyelvtudásod?

2 - képzeld vannak olyanok, akik tehetségesek, de a szüleik nem tudják fizetni a tanulmányaikat

4 - én is sokat jártam már külföldön (26 ország), de azt azért ilyen határozottan nem állítanám. ott ahol rá vannak kényszerítve, pl idegenforgalom miatt ott igen, de pl vidéken, de akár külvárosban sem igaz amit írsz.

babapiskotahusi 2013.08.19. 11:22:24

@safranek: 1. Igen, csak gimis tanoran, a hugom ugyszinten.

2. A tehetseges gyerek, akinek szegenyek a szulei teremtse elo valahogyan a tovabbtanulasanak felteteleit. Sajnos az a tapasztalatom, hogy a szegeny sorbol jovo gyerekek sokszor az otthoni peldat kovetik, amiert nem is hibaztathatok, mert ezt lattak otthon. Volt olyan csoporttarsam, aki kis falubol jott, alkoholista apaval, reszmunkaidoben dolgozo anyukaval, 3 testverrel, es diakhitelbol, meg szocialis tamogatasbol tengette a mindennapjait. En- bar otthonrol jartam egyetemre, es jomodu csaladbol szarmazok- el tudtam menni iskola mellett hajnalig dolgozni pultoskent, hogy legyen felretett penzem, o pedig nem, pedig ajanlottam neki, hogy jojjon dolgozni. Ennyit errol.
Azt, hogy kulfoldon tanulhatok, az tette lehetove, hogy dolgoztam iskola mellett, es a mai napig dolgozok is, mert nem szeretnek anyukamektol kerni. Nagyon fontos a hozzaallas...

3. En Wuerzburgban elek, ami hasonlit a szulovarosomra, Pecsre meretben is, ez is egyetemvaros, es elsosorban erre irtam, hogy itt milyen sokan tudnak angolul. Pedig nemet nyelvet beszelnek/ tanitanak az orszagon kivul is, megis veszik a faradtsagot, hogy megtanuljanak angolul.

babapiskotahusi 2013.08.19. 11:39:32

Meg annyit, hogy azt persze teljesen valotlan lenne allitani, hogy a szuleim semmit nem tettek hozza a nyelvtudasomhoz, mert altalanos iskola 8.ban kifizettek a 2 hetes angliai tanulmanyutert a sulyos szazezreket, bar igaz, addigra a kozepfokum mar megvolt angolbol, igy a kirandulas volt a jutalom.
Ami viszont ennel is fontosabb, hogy bar egyikuk se beszel angolul, megis akarhanyszor romlottak kicsit a jegyeim, foleg also tagozatban, akkor leultek velem, kikerdeztek a szavakat, probaltak segiteni, ahogy tudtak.
Azt gondolom, hogy a szuloi odafigyeles es szigorusag neha tobbet jelent, mint egy kulontanar.

vuvuvu2 2013.08.19. 12:02:03

@Mrs.Columbo: egyetértek, valóban a diákok motiválatlanságával is gond van. ill. és az is igaz, hogy a világhálónak köszönhetően rengeteg dolog elérhetőbbé vált. ennek ellenére, vagy pontosan ezért megdöbbentő, hogy milyen rosszul állunk mi magyarok a nyelvtudást tekintve. ez persze összefügg azzal is hogy a közoktatás színvonala nagyon sokat süllyedt az elmúlt 20 évben, és ez alól az iskolai nyelvoktatás sem kivétel. de ami még rosszabb, hogy a sok bullshit propagandának köszönhetően tömegek nem értik meg, hogy a tanulás is munka, a tudást nem adják befektetett idő, munka nélkül. persze összességben ez nemcsak a diákok felelőssége, hanem a rendszert fenntartóké, ill. a tanároké is. el kellene indulni egy olyan irányba amikor egyértelművé teszik mennyibe kerül az adófizetőknek az hogy 12 évet bent töltenek a diákok az iskolarendszerben, ezért mire jogosultak a diákok (hány óra oktatást kapnak), és ezért cserébe mit kell tenniük. pofon egyszerű az egész: meg kell értetni, hogy nem elég végigülni a tanítási órákat, hanem otthon is foglalkozni kell az anyaggal. olyannyira igaz ez a tétel, hogy tőlünk nyugatabbra minden értelmes országban egyre nagyobb teret hódit az a szemlélet, hogy a tanár szerepe nem feltétlenül a tananyag átadásában van, hanem abban, hogy segíti, vezeti a diákot abban, hogy maga értsen meg összefüggéseket, maga sajátítsa el az anyagot a számára biztosított források segítségével. tehát a diák megdolgozik a tudásért. no ez az amitől messze vagyunk, mivel a hazai tanárok 80-90 %-ának az agyát át kellene mosni mindehhez. de a legrosszabb, hogy még célkitűzés szinten sem jelenik meg hogy ide kellene eljutni.

vuvuvu2 2013.08.19. 12:11:39

@babapiskotahusi: ha németországban élsz, akkor ne lepődj meg azon hogy milyen jól tudnak angolul a kintiek. nagyon nívós az iskolarendszerük, és a nyelvoktatás is meszze az egyik legjobb európában. nézz utána, és akkor nem fogsz többet csodálkozni.

érdekességként: a tanárképzés kint azután kezdődik hogy valaki elvégzett egy szakot. tehát végzett fizikából és utána külön felvételiznie kell tanárszakra. nem mindenki kerül be aki szeretne. ezért pontosan az ellenkezője van annak ami nálunk folyik: az évfolyamok legjobbjaiból kerülnek az emberek a tanári pályára, míg nálunk eleve a leggyengébbek mennek tanárszakra. ha esetleg néhány jobb diák is bekerül, akkor azok többsége a végén az üzleti szektorban köt ki, max. néhány elhivatott hős marad tanári pályán, a többség pályaalkalmatlan kontraszelektált. ezzel a tanárgárdával nehéz azt a szintet produkálni mint amit a németek vagy a hollandok hoznak akár nyelvtudásban, akár egyéb tárgyakban.

Mrs.Columbo 2013.08.19. 14:29:15

@vuvuvu2: " egyre nagyobb teret hódit az a szemlélet, hogy a tanár szerepe nem feltétlenül a tananyag átadásában van, hanem abban, hogy segíti, vezeti a diákot abban, hogy maga értsen meg összefüggéseket, maga sajátítsa el az anyagot a számára biztosított források segítségével."

És mennyire jogos! Ez megy elvileg tulajdonképpen nálunk az egyetemeken, bár nekem egyetlen tanárom volt, aki ezt zseniálisan csinálta. Ha már középiskolában is erre nevelnének, lehet, hogy első félévben nem bukna ki az évfolyamok harmada..:p

Hanastazia 2013.08.19. 16:56:26

Külföldön már rég bevált szokás az angol nyelv középszintű ismeretének megkövetelése az egyetemre való jelentkezéskor. Ami azért is teljesen logikus, mert az ajánlott irodalom 95%-a angol nyelvű. Elég szomorúnak tartom, hogy Magyarországon van olyan főiskola, ahol a diploma megszerzéséhez elég az alapfokú nyelvvizsga.
Soha nem volt olyan olcsó a tudás, mint ma. Az internetről mindent meg lehet tanulni, és én egyetértek azzal, hogy a középfokú angol nyelvtudás legyen egy felvételi követelmény. Amennyiben ez kötelező, a motiváció is sokkal nagyobb a nyelvtanulásra.

Dr_utcai_arcos 2013.08.19. 17:30:52

@Mrs.Columbo: Nálad a pont, amíg pl mesterré váltak, a nyakukba vették Európát és tanultak a poroszoktól, a muszkáktól, a taljánoktól, stb. És az nem nagyon ment volna, hogyha nem tanulják meg valamilyen szinten a nyelvet -hacsak akár a mesterséghez szükséges szakszavakat-, de akkor egy MESTER, most egy nagyon elit egyetem elit szakán, nagyon jó eredménnyel végzett diákhoz lenne hasonló.

Gerilgfx 2013.08.20. 20:09:16

idegen nyelv középfokú ismeretét követelménynek tenni tudományos ismeretek megszerzéséhez minimum hazaárulás, amiért egy független bíróságnak és rendőrségnek majd meg felelősségre kell vonni azokat, akik ebben segédkeztek, természetesen a jelenleg érvényben lévő törvények megfelelő értelmezésével.
süti beállítások módosítása